PiS chce ponownego przeliczenia głosów w naszych okręgach. Chce przejąć senat?

51
Prawo i Sprawiedliwość domaga się ponownego przeliczenia głosów w wyborach do senatu w sześciu okręgach w tym w 95. (powiaty: kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski) i 96. (Kalisz oraz powiaty: jarociński, kaliski, pleszewski). W poniedziałek wpłynęły w tej sprawie wnioski do Sądu Najwyższego.

W październikowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę 13 października, Prawo i Sprawiedliwość poniosło solidną klęskę w wyborach do senatu w okręgach nr 95 i 96, które obejmują zasięgiem południową część Wielkopolski. W obu zwyciężyli kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Choć partią, która zdobyła najwięcej mandatów w izbie wyższej jest PiS, to partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego straciła większość.

Jak informowały ogólnopolskie media, w ostatnich dniach pojawiały się próby „nakłaniania” niektórych przedstawicieli szeroko rozumianej opozycji, którzy uzyskali mandaty senatorskie, do popierania PiS-u. Polityczne podchody szybko ujrzały światło dzienne. Wiele wskazuje jednak na to, że PiS nie pogodził się z utratą większości w senacie i postanowił zadziałać w inny sposób.

ZOBACZ TEŻ: Matecka debiutuje, Mikołajczyk żegna się z mandatem. Jak skomentowali wyniki wyborów?

W poniedziałek o północy mija termin składania protestów wyborczych. Działacze partii rządzącej zdążyli jednak w ostatniej chwili złożyć sześć wniosków do Sądu Najwyższego o ponowne przeliczenie głosów w wyborach do senatu. Wśród tych okręgów są właśnie te oznaczone numerami 95 i 96.

W okręgu nr 95 startowali: Ewa Matecka z KW Koalicja Obywatelska (80 084 głosów, 50,73 proc. poparcia) i Łukasz Mikołajczyk  z KW Prawo i Sprawiedliwość (77 780 głosów, 49,27 proc. poparcia).

W okręgu nr 96 startowali: Janusz Pęcherz z KW KO (72 579 głosów, 50,55 proc. poparcia) i Andrzej Wojtyła z KW PiS (70 993 głosy, 49,45 proc. poparcia).

Różnice pomiędzy kandydatami są niewielkie. W okręgu nr 95 wyniosła ona 2 304 głosy, przy 6 221 głosach nieważnych, a w okręgu nr 96 – 1 586 głosów, przy 5 444 głosach nieważnych.

To pokazuje, że PiS szuka kolejnego sposobu, aby ponownie mieć większość w senacie. W tej chwili układ mandatów w tej izbie układa się następująco: PiS ma 49 mandatów, a senatorowie opozycyjni, którym nie po drodze z tym ugrupowaniem – 51.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

51 KOMENTARZE

  • PiS jak i każda inna partia ma do tego prawo żeby przeliczyć głosy ponownie, nie rozumiem tego oburzenia czyż opozycja ma coś do ukrycia, że aż tyle głosów nieważnych?

  • A czy ktoś pamięta jak w Ostrowie radna Grochowska oszukała wyborców PiS startując z ich listy weszła do Rady, a następnie przeszła do obozu pani Beaty Klimek nie czekając nawet do pierwszej Sesji Rady Miasta?

 1. Ponad 11 500 głosów nieważnych w wyborach do Senatu? Dużo, nawet powiedziałbym, że bardzo dużo. Przecież tam się wybierało jedną osobę spośród dwóch kandydatów. Dziwne, naprawdę dziwne. Dobrze, że policzą jeszcze raz.

  • Wyobraź sobie,że pamiętam czasy jak wybory wygrywała jedynie słuszna władza.Nie spodziewałem się zobaczyć tego jeszcze raz i to przy aplauzie gawiedzi.

 2. Co za bzdury Państwo piszecie „solidna klęska”? Różnica raptem ok. 2000 głosów przy 6000 nieważnych. Trzeba to sprawdzić i można. Prawo na to pozwala to też trzeba sprawdzić.

  • Ale KO ma podstawy – a PIS pragnienie zmiany wyniku wyborczego siłą – poprzez przeliczenie przez swoich – dlatego zmienili prawo wyborcze. Obłuda PIS.

 3. To jest żenujące, jak niektórzy nie potrafią pogodzić się z demokracją i przegraną. PiS pokazuje w ten sposób, że władza i większość w Senacie jest dla nich jedynym celem.

  • Koalicja Obywatelska zapowiada „dwa lub trzy” protesty wyborcze – info na jednym z portali, to też jest żenujące, czy po prostu można korzystać z przysługujących praw.

 4. Demokracja jest tylko jak wygrywa pis hahaha A tak to wybory nieważne.. naczelnik zawsze po 7 przegranych wyborach mówił że zostały sfałszowane jak nie wygrał. Najgorsza partia

 5. Przez 4 lata był krzyk, że opozycja nie uznaje legalnie wybranych władz.. I co?! Teraz to nie działa?? Wstyd panie Mikołajczyk! Jak Pan spojrzy ludziom w twarz, jako ten co łamał prawo i konstytucję a teraz przykłada rękę do obalenia demokracji! Wstyd, że mieszka pan w tym mieście!

  • Stare odgrzewane kotlety z tą konstytucją. wstyd to może być wam co popieracie PO Neumann podsumował was wszystkich bardzo trafnie ha ha ha.

 6. Typowa obłuda PIS – zmienili prawo wyborcze – teraz będą liczyć głosy do skutku. Fałsz i obłuda PIS !. Mikołajczyk załosny facet i ta jego partia. – kłamstwa i populizmu.

  • I tu się mylisz przyjacielu, PiS zmienił niedawno tak przepisy prawa, że to oni będą przeliczać głosy, to demokracja na słowo Honoru.

  • Wiekszych bzdur nie słyszałam. Trochę edukacji nie zaszkodzi i samodzielnego myślenia. Powtarzasz brednie zasłyszane w tvn.

  • Prawo wyborcze nie przewiduje przeliczania głosów „na prośbę”, ale PiS ma prawo w… dudzie. Prawo wyborcze przewiduje taką możliwość, kiedy odwołujący się przedstawi konkretne zarzuty, A co to za zarzut, że dużo głosów nieważnych? W komisjach siedzieli ludzie pis. To co, nie uważali? Ludzi mamy głupich, idą i glosują nieuważnie lub celowo psują głosy. Najwięcej głosów nieważnych było w jednym z okręgów na Podhalu, gdzie wygrał PiS. 10%!!!! Jakoś nie widzę wniosku PiS o przeliczenie tam głosów. Cała ta akcja to bezczelne liczenie na to, że uda się przewrócić wynik wyborów. Bezczelne i nie liczące się z prawem. ciekawe co zrobi pisowska izba w SN powołana głownie na ten cel krótko przed wyborami. Złamie prawo czy nie?

 7. Wszyscy, którzy bronią prawa pis do przeliczenia głosów niech odpowiedzą na pytanie: dlaczego nikt nie mówi o ewidentnym złamaniu ordynacji wyborczej przez pis przy zgłoszeniu kolejnego kandydata na senatora 13 dni przed wyborami (po śmierci Morawieckiego)? Ordynacja nie pozostawia furtki- kandydata można zgłosić najpóźniej 15 dni przed. Wybory w tym okręgu powinny być z mocy prawa unieważnione, a jakoś nie słychać. PiS może łamać prawo bezkarnie. No i jeszcze jedno- czy w komisjach wyborczych pis nie miał swoich ludzi?

  • Byłam w różnych komisjach i jak widziałam ludzi którzy przychodzą tam pracować to jest porażka. nic nie wiedzą kiedy są głosy ważne, nieważne, kompletnie nic. Do komisji przychodzą ludzie dla łatwego i szybkiego zarobku nie przygotowani merytorycznie. Bardzo dobrze, że PiS chce przeliczenia ponownego głosów bo to naprawdę jest wprost zadziwiające, że aż tyle głosów jest nieważnych. Wątpię żeby ludzie nie umieli postawić krzyżyka przy jednym z dwóch tylko kandydatów.

  • Prawo nie jest dla PIS – prawo jest dla opozycji – PISowcy są bezkarni i robią co chcą – mogą łamać Konstytucję /prawo ! To jest obłuda i kłamstwo – tzw. dobrej zmiany.

 8. Redaktor chyba nie wie co to znaczy klęska? Mniej emocji a wcto miejsce więcej dziennikarstwa. Nie nocnikarstwa.
  PD. Czy poniższe mogło mieć wpływ na taki A nie inny wynik wyborczy? Tak, mogło więc należy to sprawdzić.

  Różnice pomiędzy kandydatami są niewielkie. W okręgu nr 95 wyniosła ona 2 304 głosy, przy 6 221 głosach nieważnych

 9. Kolejny zamach na demokrację, jego wysokość J.K. tak zmienił prawo, że w razie ponownego liczenia głosów, to jego ludzie będą liczyć wiadomo jak. Wstyd mi za ludzi którzy popierają PiS czerpiąc wiedzę z TVPiS.

 10. Mikołajczyk i jego populistyczne partia PIS pokazują swoje prawdziwe oblicze. Gdzie honor i prawo -przyklad dla młodzieży – daje wychowawca – nauczyciel Mikołajczyk. Żenada nie umieć przegrać -i za wszelką cenę szukać wygranej za cenę przekrętów z których słynie PIS. – zmieniając ordynację wyborczą.

 11. PIS i Mikołajczyk – samo zło – i to wychowawca dzieci i młodzieży – pseudonauczyciel. Gdzie etos zawodu nauczyciela – kłamstwo i propaganda – łamanie Konstytucji – … to Mikołajczkowi nie przeszkadzało. Przykre ale prawdziwe. PRL bis.

  • Niestety, Mikołajczyk taki pedagog jak Kaczyński świety. Sprzedał się pisowi za parę srebników. Człowiek bez honoru – bez poszanowania prawa – bardzo zły przykład – marionetka i kłamca zamiast pedagoga.

 12. PIS jaki komuniści -raz zdobytej władzy -przekupstwem pinset + / się nie oddaje. TOTALITARYZM PIS – jak na dłoni. Tylko idioci i wyznawcy PIS nie widzą zagrożenia.

  • Już śpieszę z pomocą KOD, a mianowicie, KO składa protest z konkretnymi dowodami( w jednym przypadku zbyt późna wymiana kandydata na liście, w drugim błędne informacje na karcie do głosowania), a PiS? PiS tak na wszelki wypadek, bo nie zaszkodzi przeliczyć dla świętego spokoju – tak jakoś wczoraj ogłosił Marszałek Terlecki. Teraz zadanie dla Ciebie KOD: znajdź jedną różnicę.

 13. Tak trudno pogodzić się z porażką. Ostrowianie nie chcieli tego Pana również w wyborach prezydenckich. Nie potrafi tego zrozumieć. Chyba ,że nic nie rozumie, i idzie jak mu partia nakazuje. To źle o nim świadczy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick