Pierwsze ostrowskie rodziny przyjęły pod swój dach Ukraińców

0
Wiec solidarności Polaków z Ukraińcami na ostrowskim rynku był początkiem fali pomocy dla sąsiadów zza wschodniej granicy w obliczu napaści putinowskiej Rosji na ten suwerenny kraj
Trzy ukraińskie rodziny już znalazły schronienie w Ostrowie Wielkopolskim. Trafiły pod dach ostrowskich rodzin, które przygarnęły uciekających przed wojną, przerażonych ludzi szukających bezpieczeństwa.

Pierwsi uchodźcy dotarli do Ostrowa Wielkopolskiego trzeciego dnia od napaści Rosji na Ukrainę. Wycieńczeni, przerażeni, niepewni o przyszłość, pełni obaw o to, jak zostaną przyjęci, czy znajdą schronienie i pomoc w najstraszliwszej dla człowieka chwili – czasie wojny i ucieczki z ojczyzny, by chronić życie swoje i dzieci.

Mieszkańcy Ostrowa stanęli na wysokości zadania świecąc przykładem. Pierwsze rodziny przyjęły sąsiadów zza wschodniej granicy. Jak ustalił portal wlkp24.info, mowa o trzech rodzinach z dziećmi w wieku kilku lat. Wszyscy zaangażowani w pomoc uciekającym przed wojną rodzinom mają nadzieję, że przygarnięcie ich pod dach i opieka polskiej rodziny, a nie pobyt w budynku szkoły, może pozytywnie wpłynąć na aklimatyzację i przetrwać ten trudny czas.

W drodze do Ostrowa Wielkopolskiego i całego regionu są setki kolejnych rodzin. W najbliższych dniach do tego miasta ma przyjechać około 100 osób – głównie kobiet z dziećmi. Mężczyźni w wieku poborowym są zobowiązani zostać na Ukrainie decyzją tamtejszych władz i bronić ojczyzny. Także władze ościennych powiatów planują przyjąć sąsiadów, którzy uciekają z kraju ogarniętego wojną.

Zebrane w sobotę dary od ostrowskich rodzin już się przydały. Część z nich trafiła właśnie do pierwszych rodzin, które wybrały to miasto na miejsce schronienia.

Jeśli czytasz ten artykuł i chciałabyś/chciałbyś pomóc przyjmując Ukraińców pod swój dach, skontaktuj się z Urzędem Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim pod numerem telefonu 62 582 22 73.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick