Pierwsze ostrowskie mieszkania z zieloną energią!

1
Ostrowska zielona energia dotarła do gniazdek pierwszych mieszkańców. Na początek są to lokatorzy 34 mieszkań nowego bloku przy ulicy Grunwaldzkiej. Dociera do nich zarówno ciepło, jak i energia elektryczna pozyskiwana z biomasy. W taki sam sposób do sieci zostaną podłączeni mieszkańcy kolejnych powstających tam bloków, a dalsze plany związane z rozwojem Ostrowskiego Rynku Energetycznego związane są z ulicą Wysocką i ulicą Majorka.

Pierwszy odcinek miejskiej sieci zielonej energii został otwarty 14 czerwca zeszłego roku. Wtedy przy Ostrowskim Parku Przemysłowym uroczyście uruchomiono stację transformatorową. Było to pierwsze takie rozwiązanie w całej Polsce.

CZYTAJ: Pierwszy taki projekt w Polsce. Zielona energia popłynie przez Ostrów

Teraz ekologiczna energia popłynęła do prywatnych mieszkań. Zarówno w energię cieplną, jak i elektryczną zaopatrywani są mieszkańcy bloku przy ulicy Grunwaldzkiej. Podłączenie pierwszych 34 indywidualnych odbiorców do sieci ostrowskiej zielonej energii to program pilotażowy, który będzie się rozwijał w następnych latach. W przyszłym Ostrowski Zakład Ciepłowniczy planuje się kolejnych kilkaset podłączeń. – Do końca roku planujemy podłączyć 105 mieszkań. Docelowo na tym osiedlu będzie 160 mieszkań zasilanych zieloną energią – mówi Szymon Jaworski z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Zainicjowany w 2018 roku projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego ma być nowatorską odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej, niepewność na rynku energetycznym i wymogi związane z ekologią. Ambitną wizją władz miejskich i spółki CRK Energia jest stworzenie samowystarczalnego energetycznie miasta, w którym zarówno sektor komunalny, jak i przedsiębiorcy oraz mieszkańcy korzystaliby z własnych, ekologicznie wyprodukowanych zasobów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Czyli ta tania energia popłynie tylko do mieszkań deweloperskich? Czyli do bogatych. Pierwsza wersja była że mieszkańcy ulic Piastowska i okolice.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick