Petycja do Ministra Środowiska w sprawie Baryczy. Podpisało się już ponad 3,5 tys. osób

8
Fot. naszademokracja.pl/petitions/ratujmy-doline-baryczy
Ponad 3,5 tys. osób podpisało się już pod petycją do Ministra Środowiska Michała Wosia o objęcie nadzorem i koordynację akcji mającej na celu zwalczyć tragiczne w skutkach zanieczyszczenie rzeki Baryczy, które zostało ujawnione kilka dni temu.

Kilka dni temu pisaliśmy na wlkp24.info o śniętych rybach w Baryczy i zanieczyszczonej wodzie, która płynie korytem zbierając ze sobą tragiczne żniwo. Stwierdzono w niej związki azotu organicznego i amonowego. Skąd się wzięły? Prawdopodobnie jest to efekt zanieczyszczenia wód rzeki ściekami niewiadomego pochodzenia. Doszło do tego na odcinku 60 km między Odolanowem a Wąsoszem.

O sprawie poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a burmistrz Odolanowa Marian Janicki zaapelował do rolników o usunięcie pryzm obornika z podmokłych i zalanych terenów. Na terenie Gminy Odolanów, na podmokłym (częściowo w skutek opadów deszczu) terenie pomiędzy rzekami Kuroch, Barycz i Złotnica zgromadzone są pryzmy nawozów naturalnych, które zanieczyszczają wody zlewni Baryczy. Proszę o podjęcie pilnych działań (przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, rolników) mających na celu niezwłoczne usunięcie naruszeń, w tym zebranie pryzm obornika z terenów podmokłych i zalanych” – zaapelował.

Nie od dziś wiadomo, że rzeka Barycz jak i cała dolina jest niezwykle cennym obszarem Natura 2000. Informacja o zanieczyszczeniu części tego terenu szybko się rozniosła i kolejne grupy sympatyków postanowiły działać. W internecie stworzono petycję skierowaną do Ministra Środowiska Michała Wosia, pod którą podpisało się już ponad 3,5 tys. osób. „Na powierzchni wód odnaleziono dziesiątki śniętych ryb, co oznacza katastrofalne skutki zanieczyszczenia dla ekosystemu rzeki. Wedle doniesień medialnych przedstawiciele Wód Polskich oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu po pobraniu próbek stwierdzili zanieczyszczenie rzeki, a do Prokuratury skierowano doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prawdopodobną przyczyną zanieczyszczenia rzeki jest spływ zanieczyszczonych wód z pól uprawnych ulokowanych na terenie gminy Odolanów” – czytamy na stronie petycji.

>> PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ TUTAJ <<

Pomysłodawcy pisma podkreślają, że choć przy Starostwie Powiatowym w Miliczu powołano sztab kryzysowy, potrzebne są skoordynowane działania resortu środowiska w związku z tym, że „zasięg terytorialny katastrofy ekologicznej przekracza granice powiatu”. „Apelujemy do Ministra Środowiska o podjęcie natychmiastowych działań tj. zobowiązanie Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego do uruchomienia odpowiednich procedur w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ze względu na wagę omawianej sprawy apelujemy do Pana Ministra o objęcie jej swoim nadzorem oraz o koordynację działań na terenie województw objętych katastrofą ekologiczną. Apelujemy także o zabezpieczenie środków finansowych na walkę ze skutkami katastrofy ekologicznej i wsparcie dotkniętych nią powiatów” – czytamy dalej.

ZOBACZ NIEZWYKŁY FILM O DOLINIE BARYCZY. CZYTA KRYSTYNA CZUBÓWNA

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. Morawiecki zamiast latać po kraju z tekturowymi czekami, niech przyjedzie i sypnie prawdziwą kasą! Na Tvpis mieli 2 miliardy, to i kilka milionów na ratowanie przyrody powinni znaleźć!!!

    • To mówisz że jak Trzaskowski lał ścieki z całej warszawy to ile Morawiecki musi za to zapłacić…? Czy Trzaskowski znajdzie pieniądze na ratowanie przyrody czy znowu inni muszą się wszystkim zająć?? A on tylko uśmieszki jak zawsze?

  2. A może tymi rzeczami zajmą się lokalne władze. Po coś są wybierani. Druga sprawa to co nie można namierzyć źródła zanieczyszczeń od czego są niebieskie nieroby.Ministrowie maja w d… pie zanieczyszczenia. A jak tam bio odpady kubełki już żyją własnym życiem.

  3. Teraz Rząd i Ministrowie są zajęci przepychaniem Prezydenta Dudy – co tam ochrona środowiska naturalnego – liczy się wszechwładza PiS i bezkarność ,, dobrej zmiany ” ! A lud się cieszy, że ,,łoni dają „! – z naszych pieniędzy! – a nie z pieniędzy PiS.

  4. Polska pustynnieje, jakość gleb spada, drzewa tną na potęgę, betonują na potęgę, nie ma zbiorników retencyjnych, a rzeki coraz bardziej zanieczyszczone, ale jedyne, czym rząd się zajmuje to nakręcanie nienawiści między ludźmi. 🙁

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick