„Perła powiatu ostrowskiego” oddana po modernizacji [WIDEO]

3
Ponad 25 milionów złotych - tyle kosztowała gruntowna modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie. Przez kilka lat obiekt stał zamknięty. Wreszcie otworzył swoje drzwi i ma do zaprezentowania odnowione wnętrza zaadaptowane do nowych celów. Przykładowo na parterze zorganizowano muzeum, na pierwszym piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne.

Pałac w Lewkowie zbudowany został w latach 1788-1791, a więc w okresie, gdy obradował Sejm Czteroletni. Fundatorem pałacu był Wojciech Lipski. Przedstawiciele tej rodziny byli obecni na uroczystym otwarciu kompleksu.

Prace opiewały na ponad 25 milionów złotych i były niemal w połowie dofinansowane ze środków unijnych. Druga część pieniędzy pochodzi z budżetu województwa wielkopolskiego. Były plany, żeby nadzór nad obiektem przejął powiat ostrowski. – Obie strony są otwarte na temat kreowania dalszej przyszłości tego obiektu – odpowiedział krótko Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanego obiektu, zmieniła się także osoba na stanowisku dyrektora. Sylwię Kucharską zastąpi Sylwia Nowicka, która oficjalnie przejmie stery 10 października.

Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi ich użytkowanie w przyszłości. Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób. Głównym celem modernizacji było zachowanie dziedzictwa i stworzenie obiektu, który będzie służył ludziom.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick