DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Parlamentarzyści zarezerwują pieniądze na budowę obwodnicy Kalisza? Prezydent: "Od tego tam są"

„Jesteśmy jedynym 100-tysięcznym miastem w Polsce, które nie ma obwodnicy” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski podczas spotkania na żywo online z mieszkańcami. To pokłosie pytania, które zadał jeden z mieszkańców, chcąc dowiedzieć się, na jakim etapie są prace nad tym bajpasem.

Fot. GDDKiA

Pod koniec marca 2023 przedstawiciele Urzędu Miasta w Kaliszu poinformowali, że „do końca miesiąca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu, jako realizator tej inwestycji, złoży wniosek o wydanie decyzji środowiskowej”. Mijają kolejne miesiące, a mieszkańcy Kalisza zastanawiają się, co dalej.

Jeden z nich zapytał o to prezydenta, a ten wyjaśnił: – Dosłownie dzisiaj (26 października – przyp. red.) napisałem pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ponieważ procedura wydania decyzji tra już kilka miesięcy. Myślę, że można by to trochę przyspieszyć. Generalnie tego typu decyzje wydawane są po rok. Mam nadzieję, że nasza interwencja sprawi, żeby te wszystkie administracyjne formalności szły bardzo szybko.

Kiedy decyzja zostanie wydana, procedura będzie mogła zostać przeniesiona na kolejny etap. Istnieje jednak formalna możliwość zaskarżenia decyzji. Gdyby do tego doszło, formalności jeszcze się wydłużą. – Jeżeli nie zostanie zaskarżona, to wtedy GDDKiA będzie mogła zlecić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy – dodał w rozmowie mieszkańcami na swoim fanpage’u.

O tym, jak długo trwają przygotowania do budowy obwodnic oraz ile zabiegów trzeba przy ich okazji wykonać, wiedzą doskonale mieszkańcy innych miast w regionie. W przypadku budowy bajpasów Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa czy Jarocina mijały lata, zanim na teren budowy wjechał ciężki sprzęt. Ukończenie prac budowlanych też trwało długo.

Formalności to jedno, ale kolejna kwestia to pieniądze. Prezydent Kalisza ma nadzieję, że pomogą nowi parlamentarzyści, którzy będą lobbować za tym, aby znalazły się fundusze na ten cel. – Mam nadzieję, że ogólnie sytuacja finansowa w państwie, czyli projekt budżetu, który w tej chwili będzie przyjmowany w trochę innych warunkach politycznych, będzie uwzględniał również tę drogę – podkreślił prezydent Kinastowski.

Wywołał do tablicy też parlamentarzystów. Zarówno dotychczasowych, jak i tych, którzy dopiero teraz rozpoczynają karierę polityczną. – Mam nadzieję, że dopilnują tego, bo w tej chwili od tego tam są, żeby zaplanowali pieniądze na obwodnicę Kalisza. I ja – jako prezydent miasta – z takim apelem do posłów będę się zwracał, by zagwarantowali w nowym budżecie pieniądze na obwodnicę – dodał.

GDDKiA przedstawiła kilka wariantów przebiegu tej drogi. Ten oznaczony numerem 5 uzyskał najwięcej punktów i określono go jako najkorzystniejszy. W komunikacie generalnej dyrekcji z marca 2023 roku czytamy: „ Ostateczny przebieg drogi określony zostanie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez RDOŚ w Poznaniu”.

Jak wynika z informacji zawartych na stronie poznańskiego oddziału GDDKiA, kaliski bajpas ma mieć długość 19 km, a lata realizacji inwestycji to 2025-2028.

Warianty przebiegu obwodnicy Kalisza / fot. GDDKiA
0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz