Parafia w Korytach z kolejnym odnowionym zabytkiem sakralnym

0
Niektóre z nich pochodzą nawet z XVII i XVIII wieku i po kolei przechodzą zabiegi renowacyjne pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Mowa o ołtarzach w parafii w Korytach w Gminie Raszków. Kolejne z dzieł wróciło do bocznej nawy kościoła, by cieszyć oko tamtejszych wiernych.

Parafia pw. św. Mikołaja i Matki Boskiej Szkaplerznej w Korytach (Gmina Raszków) liczy ok. 2300 wiernych. Uczestniczą w mszach świętych w niewielkim kościele, który jest kopalnią sakralnych zabytków.

Dwa lata temu udało się przeprowadzić proces renowacji ołtarza głównego, a rok temu jednego z bocznych obrazów. Teraz odebrano kolejne dzieło, które doczekało się miana zabytków nadanego przez Urząd Konserwatowski. Jeden z odrestaurowanych, bocznych ołtarzy przedstawia wizerunek Matki Boskiej Szkaplerznej. Jest ruchomy, co jeszcze bardziej podkreśla jego wyjątkowy charakter. Najnowszy z zabytków, który wrócił do parafii to obraz św. Antoniego z połowy XVII wieku.

Odnowa zabytków sakralnych na terenie Gminy Raszków to jedna z części inwestycji, która zostanie pokryta z budżetu lokalnego samorządu. – Przez trzy lata Gmina przeznaczyła już kwotę pół miliona złotych na zabytki sakralne i 150 tysięcy z tej kwoty zostało przeznaczone na Parafię w Korytach – mówił Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa.

 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick