Papierowe zwolnienia tylko do końca roku

2
Od początku 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu mogą być wystawiane jeszcze do końca czerwca bieżącego roku. Natomiast z początkiem lipca wszyscy lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia drogą elektroniczną. Dodatkowo, medycy będą musieli zrezygnować z ręcznego wypisywania recept. Technologia wchodzi do gabinetów lekarskich na potęgę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna promuje szereg zalet platformy E-PUE. Według urzędników dokonywanie wielu formalności drogą elektroniczną ma być prostsze i wygodniejsze. – Tym razem zmiany obowiązkowo mają objąć lekarzy mówi Marlena Nowicka – rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne wystawianie L4 ma trwać krócej. ZUS zapewnia, że po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, system sam uzupełni wszystkie dane niezbędne do wystawienia druku. A także przypomni np. o skierowaniu na rehabilitację czy inne zaplanowane badanie. E-zwolnienie będzie można wystawić także urządzenia mobilnego np. podczas wizyty domowej.

Zdania lekarzy są podzielone. Głównie starci medycy mogą mieć problemy z wprowadzaniem nowych technologii do swoich gabinetów. Ale są też tacy, którzy od dawna korzystają z pomocy komputerów przy tzw. papierologii. Lekarze mają też przed sobą jeszcze jedną zmianę – wprowadzenie e-recept. Papierowe druki ma zastąpić system, do którego będzie wprowadzona recepta. Lek będzie można wykupić w każdej aptece, która będzie miała dostęp do systemu, będzie mogła także zamówić leki, na które jest zapotrzebowanie z wyprzedzeniem. Zmiany odczują nie tylko lekarze, ale przede wszystkim pacjenci.

Na razie lekarze mają w swoich szufladach bloczki druków L4 i recept. Zwolnienia elektroniczne będą jednak obowiązkowe od 1 lipca. I tak jak każdy lekarz musi dokształcać się całe życie w swoim zawodzie, tak i konieczna jest otwartość medyków na wiedzę w zakresie nowych technologii i biurokracji.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick