DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Pałac w Lewkowie z prestiżową nagrodą

Muzeum w Lewkowie zostało laureatem w konkursie „Zabytek zadbany”. Pałac zdobył ten tytuł jako jedyny zabytek z Wielkopolski i jest jednym z zaledwie sześciu nagrodzonych. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. W sumie w tym roku przyznano 18 nagród w 6 kategoriach.

Jury konkursu, na podstawie zgłoszeń, zweryfikowanych przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dokonało oceny i wyboru nagrodzonych obiektów. W tegorocznej edycji konkursu zostało ocenionych 67 zabytków, 18 z nich nagrodzono.

Muzeum w Lewkowie zostało docenione w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu.  Za co konkretnie doceniono ten obiekt? „Za kompleksowe prace budowlane, konserwatorskie i rewaloryzacyjne w cennym zespole pałacowo-parkowym doby klasycyzmu w Lewkowie, które przywróciły mu dawną świetność i pozwoliły na całościowe udostępnienie mieszkańcom i turystom” – czytamy w uzasadnieniu.

Modernizacja lewkowskiego muzeum pochłonęła blisko 27 milionów złotych – 13 mln to środki pochodzące z unijnego programu WRPO, 14 milionów dołożył Urząd Marszałkowski w Poznaniu, któremu obiekt podlega. Tylko w 2023 roku odrestaurowany zabytek odwiedziło ponad 22 tysiące osób.

– Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu – pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań – mówił podczas otwarcia w październiku 2022r. marszałek Marek Woźniak.

Konkurs :Zabytek zadbany” szczyci się wieloletnią tradycją – rozstrzygany jest corocznie od prawie 50 lat. W tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszono 78 obiektów – 67 z nich przeszło etap oceny formalnej. Oficjalne wręczenie nagród zaplanowano na 30 września tego roku.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz