Pałac Radziwiłłów w Antoninie pełen niespodzianek

0
Remont Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie wciąż trwa. Drewniane bele stanowiące szkielet pałacu oraz niewymieniana od lat 70-tych elektryka przechodzą gruntowną renowację. Wszystko po to, by zabytek z bogatą historią mógł na nowo uczyć i cieszyć oko.

Wymienione zostaną także drewniane pozostałości po pożarze poddasza, który miał miejsce w 1994 roku. Zniszczenia na szczęście nie były duże jednak nadpalone drewno stanowiło już zagrożenie. Całość kosztów tego remontu opiewa na ponad 4 mln złotych. O pieniądze na ten cel walczyło Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Podczas remontu nie obyło się też bez miłych niespodzianek, bowiem pod jedną za tapet znaleziono fragmenty gazety i to aż z roku 1860. Tak wartościowy zabytek został już zabezpieczony i zawiśnie w gablocie, tuż obok innych, wiekowych już elementów pałacu.

Powstały w 1824 roku od samego początku był centrum życia towarzyskiego i artystycznego. Będący własnością Adolfa Hittlera w czasie II wojny światowej, teraz kojarzony jest przede wszystkim z postacią Fryderyka Chopina i jego twórczością.

Odbywający się coroczny festiwal „Chopin w barwach jesieni” przyciąga pasjonatów kompozytora z całego świata. Koniec remontu planowany jest na ostatni dzień września więc już od października, Pałac Radziwiłłów będzie mógł gościć zwiedzających.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick