DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

OZC ogłasza przetarg na silniki kogeneracyjne. Ile będą kosztowały?

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy przygotowany do ogłoszenia przetargu na budowę silników kogeneracyjnych.

Przyznana przez Urząd Regulacji Energetyki premia kogeneracyjna dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w wysokości 550 milionów złotych uzależniona jest od budowy silników, które na te pieniądze mają poniekąd „zapracować”. Budowa ruszy już wkrótce, bo spółka jest gotowa do ogłoszenia przetargu. Ma się to wydarzyć dosłownie na dniach. – Inwestycja zakład formułę „Zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj”, dlatego przygotowanie do przetargu wymagało pewnych zabiegów formalnych i nie należy do najłatwiejszych. Sama inwestycja nie będzie skomplikowana pod kątem budowlanym, bo mamy doświadczenie jak to przebiegało przy budowie dwóch poprzednich silników przy ulicy Grunwaldzkiej – mówi Maciej Hałas z OZC. Nowe instalacje pojawią się przy ul. Sarnowskiego (w strefie inwestycyjnej) oraz przy ul. Grunwaldzkiej w sąsiedztwie ciepłowni.

Cztery nowe silniki mają kosztować łącznie około 100 milionów złotych. Nie powinno brakować chętnych do startu w przetargach, bo z uwagi na fakt, że za uruchomienie silników spółka otrzyma premię kogeneracyjną, to płatność wydaje się być zagwarantowana i zabezpieczona.

Spółka obserwuje już od kilku miesięcy pracę dwóch silników przy ulicy Grunwaldzkiej i jest z niej zadowolona. – Silniki sprawują się świetnie. Jedyna awaryjność, jaką obserwujemy, jest związana ewentualnie z problemami na sieci, które nie są uzależnione od nas. Produkują zarówno ciepło, jak i energię elektryczną w takim wymiarze, jaki planowaliśmy – ocenia Maciej Hałas.

Informacja o przetargu ma ukazać się w Europejskim Dzienniku Ustaw, tzw. TED, a nastąpi to z końcem maja lub najpóźniej w pierwszych dniach czerwca.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    Janek

    środa, 29 maja, 2024

    A co z geotermią w Ostrowie? W Kaliszu już wiercą, a Ostrów wygląda obiecująco. Gaz lepszy niż węgiel, ale geotermia lepsza niż gaz. I rozwojowa dla miasta, bo za darmo.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz