Oszustwa na bon turystyczny. Nie daj się nabrać!

2
Fot. Pixabay
Złodzieje znaleźli nową formę oszustw. Tym razem próbują wyłudzić pieniądze na bon turystyczny. Ta propozycja rządu cieszy się sporym zainteresowaniem i choć weszła w życie raptem kilka dni temu, chęć skorzystania z niej wyraziło już kilkaset tysięcy osób. Okazuje się, że to także łakomy kąsek dla złodziei. ZUS przestrzega, aby nie dać się nabrać.

W internecie pojawia się coraz więcej ofert oszustów, którzy próbują sprzedać bon turystyczny. Informacje o tym docierają do służb, a także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten ostatni przestrzega i uczula, aby nie dać się nabrać. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze!

CZYTAJ: Pracujesz sezonowo? Możesz zostać “pomocnikiem rolnika”

– W internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług. Przypominamy też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci ZUS mają dostęp np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do tych danych – mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak aktywować bon turystyczny?

Bon turystyczny na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Nie trzeba też składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze w wysokości 500 zł. Bon jest dostępny w zakładce „Ogólny” w menu bocznym, gdzie znajduje się zakładka „Polski Bon Turystyczny”, a dalej Mój bon”. „Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby” – informuje ZUS.

Po aktywacji bonu na podany przez nas adres e-mail przyjdzie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym, a więc m.in. w hotelach. Warto pamiętać, że każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

    • Jaki myślący. No no no POZAZDROŚCIĆ.
      Ale trzeba być bardziej nowoczesnym nie ma co się tak bać, nie bądź taki zaściankowy

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick