Pracujesz sezonowo? Możesz zostać „pomocnikiem rolnika”

0
Fot. Pixabay
Rząd przygotował nowy zawód. Jest nim "pomocnik rolnika". Taka zmiana stała się faktem po nowelizacji ustawy wprowadzającej nowy rodzaj umowy dla pracowników sezonowych. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy chcieli podjąć pracę sezonową na terenie Polski. Nowe przepisy mają ułatwić zatrudnienie w legalny sposób. To rodzaj umowy cywilno-prawnej przeznaczonej dla pracowników sezonowych, którzy np. w okresie letnim zarabiają na życie zbierając produkty rolne.

Nowy rodzaj umowy ma zabezpieczyć zatrudnione pracownika m.in. w przypadku świadczeń chorobowych i wypadkowych. Aby zostać pomocnikiem rolnika, należy spełnić szereg warunków: posiadać polskie obywatelstwo albo uprawnienia do pracy na terenie Polski, trzeba być osobą pełnoletnią, a także chcieć pomóc przy zbiorach owoców, warzyw, chmielu, tytoniu czy ziół roślin zielarskich. Pełną listę produktów można znaleźć na stronie internetowej KRUS-u. Tylko w ich przypadku mowa o umowie w charakterze pomocnika rolnika.

CZYTAJ: Spadek zachorowań na boreliozę. Kleszcze mniej aktywne?

Taką umowę rolnik musi podpisać z pracownikiem przed rozpoczęciem świadczenia pracy, a każda ze stron ma prawo do jej wypowiedzenia. Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, „obowiązkiem rolnika jest zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy (lecz nie później niż przed upływem okresu zakończenia umowy) na specjalnym formularzu wraz z załącznikiem”. Brak takiego głoszenia może skutkować pozbawieniem pracownika świadczeń z tytułu wypadków przy pracy oraz świadczeń zdrowotnych. Warto również pamiętać, że umowa nie może obowiązywać dłużej niż przez 180 dni w roku.

WIR podaje, że „pomocnik rolnika podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu”. Składki przysługują w pełniej wysokości, a ubezpieczenie zdrowotne powstaje od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia i nie obowiązuje członków rodziny pomocnika. „Rolnik zatrudniający pomocnika jest zobowiązany do samodzielnego wyliczenia składek i opłacenia w terminie do 15 dnia następnego miesiąca” – czytamy na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

CZYTAJ: Rodzina żubrów powiększyła się! Możesz nadać imiona maluchom

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick