Oszuści podają się za wolontariuszy. Policja apeluje o ostrożność

0
zdjęcie poglądowe / fot. policja.pl
Do Polskiego Związku Głuchych zgłaszają się osoby, które zostały oszukane przez fałszywych wolontariuszy. Oszuści informowali, że przeprowadzają zbiórkę na Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie. Mieli przy sobie listy opatrzone znakiem inwalidy oraz logiem Unii Europejskiej.

Policja ostrzega i apeluje, że fałszywych wolontariuszy jest coraz więcej, a my jako potencjalne ofiary, musimy pamiętać o kilku podstawowych elementach. – Zbiórka musi zostać zgłoszona. Informacje są publikowane na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na stronie www.zbiorki.gov.pl – informuje kom. Ewa Jakubowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. – Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej – dodaje Jakubowska.

CZYTAJ TEŻ: Tragedia w Darłówku. NIK publikuje raport

Nielegalne zbiórki to wykroczenie lub nawet przestępstwo. Grozi za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Jeśli mamy wiedzę, że naszą okolicę odwiedzają fałszywi wolontariusze, należy to zgłosić policji.

 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick