DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ostrzeżenie trzeciego stopnia ws. poziomu wód. Jak sytuacja wygląda w regionie? [AKTUALIZACJA]

IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dotyczące wezbrania wód w rzekach południowej Wielkopolski.

fragment mapy IMGW, fot. Czytelnik (rzeka Niedźwiada w Czekanowie) / grafika: wlkp24.info

Ostatnie intensywne opady deszczu poprzedzone topnieniem śniegu spowodowały, że gleba jest nasiąknięta, a to oznacza, że ziemia jest nasiąknięta, co powoduje podnoszenie się stanów wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikaty trzeciego stopnia dla dużego obszaru w regionie południowej Wielkopolski.

Dotyczą one m.in. okolic Krotoszyna, Koźmina Wielkopolskiego. Ostrowa Wielkopolskiego i Raszkowa, Ostrzeszowa i Mikstatu, a także Kalisza i Koźminka.

W komunikacie wystosowanym przez IMGW czytamy: „W związku z opadami deszczu w zlewni górnej Baryczy prognozowane są wahania i ponowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych”.

Portal wlkp24.info skontaktował się w poniedziałkowy poranek z lokalną jednostką straży pożarnej, która w przypadku wystąpienia zagrożeń tego rodzaju, jest wzywana do pomocy. Jak usłyszeliśmy, w okolicach Odolanowa stan alarmowy nie jest przekroczony.

O sytuacji w okolicach Grabowa nad Prosną informowali w niedzielę natomiast druhowie z tamtejszego OSP: „Pozalewane są okoliczne pola uprawne oraz nieużytki, ale dostajemy informacje od obserwujących o zalanych drogach lokalnych. Na ten moment nie mamy informacji, by na terenie gminy doszło do podtopień budynków”.

Sytuacja może się jednak zmieniać z każdą godziną.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do wtorku, do godz. 11:00. W zależności od sytuacji może zostać przedłużone bądź wstrzymane.

AKTUALIZACJA – 11:58

W Czekanowie rzeka Niedźwiada po roztopach i opadach deszczu znacząco przybrała i wystąpiła z koryta zalewając okoliczne łąki, pola uprawne i działki przy posesjach. Od dawna nie była czyszczona i nie pogłębiano koryta ani rowu. Pełno w niej krzaków gałęzi i innych zarośli, a także śmieci, które blokują przepływ wody” – informuje Czytelnik nadsyłając zdjęcia (poniżej).

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz