Ostrzeszów: Mróz nie odpuszcza, puszczają za to nerwy

2

Worek soli oraz list czekają na burmistrza Mariusza Witka pod drzwiami Urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów. Mieszkańcy są rozgoryczeni jakością i częstotliwością odśnieżania ulic, więc postanowili w ten sposób zwrócić uwagę włodarza na ten problem. – Mamy dość połamanych kości i poniszczonych samochodów – napisano na kartce. Czy to pomoże?

Najgorsza sytuacja jest przy dojazdach do skrzyżowań. Mieszkańcy skarżą się m.in. na lodowisko m.in. przy skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej z drogą wojewódzką DW449 w stronę Rojowa i Kobylej Góry.

„Cudowny Panie burmistrzu” – zaczyna się ironicznie korespondencja do włodarza. „Przekazuję Ci ten symboliczny worek soli, która służy do eliminowania niebezpiecznych i niechcianych lodowisk, które dzięki Twojej krótkowzroczności musimy znosić co roku” – pisze do Mariusza Witka ktoś dalej. List oraz worek soli od dwóch dni leżą pod drzwiami ostrzeszowskiego magistratu.

Posypanie dróg ofiarowaną solą w opinii autorów ma być dowodem na to, że burmistrz zrobi coś dla mieszkańców, bo to „oni mu płacą, a nie koledzy”. Oryginalna forma akcji została rozpropagowana na facebooku, a mieszkańcy gminy Ostrzeszów chętnie komentują problem z odśnieżaniem dróg.

„Burmistrzowie powinni zmienić zimę na lato a nie!” – pisze Paulina.

„Zima zimą ale bezpieczeństwo to inna bajka. Pomyslodawco – BRAWO TY!” – komentuje Anna.

„Dobre.. Wtym roku to tragedia. Troche nasypało i bałagan na drodze. A jak widzę te przestarzały sprzęty to płakać mi się chcę. Kto wygrał wtym roku przetarg na odśnieżania dróg poza centrum .?” – kwituje Dan.

Kto w ubiegłym roku był odpowiedzialny za odśnieżanie dróg?

http://ostrzeszow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=46&artykul=3163&akcja=artykul

Z naszych informacji wynika, że burmistrz niedawno podpisał umowy na rok 2017. Lista firm, które wygrały przetargi nie została jeszcze opublikowana na stronie Urzędu Gminy.

Jaki jest standard przyjęty w gminie Ostrzeszów?

Zasady zimowego utrzymania dróg gminnych obowiązujące
na terenie gminy Ostrzeszów – sołectwa

Utrzymanie dróg w warunkach zimowych polega głównie na zachowaniu możliwie w wysokim stopniu zdolności drogi do sprawnego i bezpiecznego ruchu drogowego. Natężenie akcji uwarunkowane jest wielkością potrzeb ruchu drogowego oraz możliwościami finansowymi. Z tego względu przyjmuje się system polegający na ustaleniu standardów zimowego utrzymania dróg.

1. Droga odśnieżana na całej szerokości w przypadku pokrywy śnieżnej pow. 5 cm. Zakładany czas odśnieżenia nie powinien przekroczyć 5 godzin po ustaniu opadów. Dopuszcza się cienką równomierną warstwę śniegu na drodze nie utrudniającą ruchu.

2. Zwalczanie śliskości prowadzone będzie przez posypywanie ( patrz pkt 4) skrzyżowań z innymi drogami i liniami kolejowymi, odcinków dróg o pochyleniu podłużnym pow. 4%, przejść dla pieszych. Posypywanie drogi na całej długości dopuszcza się po uzgodnieniu z przedstawicielem Urzędu Miasta i Gminy w Ostrzeszowie. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 5 godzin od momentu wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

3. Do usuwania śniegu z dróg stosowany będzie następujący sprzęt:
– pługi lemieszowe lekkie (chodniki odśnieżane przez MiG, ścieżki pieszo-rowerowe),
– pługi średnie zamontowane na samochodach lub ciągnikach,
– równiarki, spycharki do usuwania zasp poza obręb pasa drogowego.

4. Do posypywania dróg używana będzie mieszanka soli z piaskiem przy użyciu piaskarek samochodowych i ciągnikowych.

Zasady zimowego utrzymania dróg gminnych obowiązujące
na terenie miasta Ostrzeszów

Utrzymanie ulic w warunkach zimowych polega głównie na zachowaniu możliwie w wysokim stopniu drogi do sprawnego i bezpiecznego ruchu drogowego.
Natężenie akcji uwarunkowane jest wielkością potrzeb ruchu drogowego oraz możliwościami finansowymi.
Z tego względu przyjmuje się system polegający na ustaleniu standardów zimowego utrzymania dróg.
Celem ustalenia standardu zimowego utrzymania dróg gminnych przyjmuje się podział dróg w oparciu o kryterium ważności drogi dla komunikacji.

1. Jezdnie odśnieżane w przypadku pokrywy śnieżnej pow. 5 cm. Zakładany czas odśnieżenia nie powinien przekroczyć 5 godzin po ustaniu opadów. Dopuszcza się cienką równomierną warstwę śniegu na jezdni nie utrudniającą ruchu.
2. Zwalczanie śliskości prowadzone będzie przez posypywanie (patrz pkt. 4 – środki do zwalczania śliskości) skrzyżowań z innymi drogami, odcinków dróg o pochyleniu podłużnym pow. 4%, przejść dla pieszych. Posypywanie jezdni na całej długości dopuszcza się po uzgodnieniu z przedstawicielem Urzędu Miasta i Gminy w Ostrzeszowie. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 5 godzin od momentu wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.
3. Do usuwania śniegu z nawierzchni dróg stosowany będzie następujący sprzęt:
a) pługi lemieszowe lekkie (chodniki odśnieżane przez MiG, ścieżki pieszo-rowerowe),
b) pługi średnie zamontowane na samochodach lub ciągnikach,
c) równiarki, spycharki do usuwania zasp poza obręb pasa drogowego
lub inny równoważny sprzęt do usuwania śniegu z nawierzchni dróg.
4. Do zwalczania śliskości na powierzchni dróg używana będzie:
a) mieszanka soli z piaskiem przy użyciu piaskarek samochodowych i ciągnikowych;
b) solanka (roztwór chlorku sodu NaCl, wapnia CaCl2 lub magnezu MgCl2) przy użyciu solarek (rozpryskiwarek);
c) dopuszcza się stosowanie czystej soli drogowej do usuwania gołoledzi oraz nabojów śnieżnych lub inne równoważne środki ( mieszanki i inne) do zwalczania śliskości na powierzchni dróg.
źródło: Ostrzeszów – Moje Miasto (grupa na facebooku) – https://www.facebook.com/groups/232845458894/?fref=ts
Tomasz Wojciechowski

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

    • Wiem, dziękuję za zauważenie tego. Tym bardziej mi miło, kiedy świadomy Polak zdaje sobie z tego sprawę.
      Ps. Możemy się spotkać i porozmawiać bo to co przygotowałem dla leniucha Patryka jest znacznie większą bombą, kolejny namiestnik Witka, park chce odnawiać koło umig a ten koło piccolo zasrany i zaszczany. O tym przy Jana Pawła|| szkoda pisać, samemu można zobaczyc. Kolejni nam się trafili polepszacze nastroju nie mający prawa nic wydawać bo to nie umig generuje te pieniądze tylko Wy ludzie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick