Ostrowska SP4 zostanie przeniesiona! Program nauczania? Pierwszy taki w skali kraju

17
W środę władze Ostrowa Wielkopolskie podpisały z zarządem Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim porozumienie o tym, że przychylają się do propozycji skróconego okresu dzierżawy, jaką spółdzielnia wobec miasta miała zawartą. Od 1 września tego roku w budynkach przy ul Waryńskiego nadal będzie prowadzona działalność edukacyjna, ale w innym zakresie. Zostanie tam przeniesiona Szkoła Podstawowa nr 4.

Dotychczasowa szkoła przy ul. Waryńskiego zakończy działalność 31 sierpnia 2020 roku. Prezydent podkreśliła podczas konferencji prasowej, że miasto przygotowywało się na ten scenariusz i przygotowała innowacyjną ofertę oświatową dla ostrowskich uczniów. – Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego przedstawiona zostanie radzie projekt przeniesienia Szkoły Podstawowej do budynków przy ul. Waryńskiego. SP4 jest maleńka, ma do dyspozycji niewielką salę gimnastyczną i niewielkie boisko – powiedziała prezydent Beata Klimek.

Wielkie zmiany

Dr Renata Spodzieja, dyrektor SP nr 4 podkreśliła, że w czwartek dyrektor spotkała się z rodzicami klas I-VIII i przedstawiła propozycję, która wzbudzała różne emocje. Dzieci przyzwyczaiły się do starej szkoły, ale też rodzice rozumieją, że muszą odbyć się remonty i nie narazimy zdrowia i życia dzieci. – Wiadomo, że z niektórymi rzeczami musimy poczekać, bo muszą ochłonąć emocje, ale wiem od wychowawców, że większość dzieci przeniesie się na Waryńskiego. Obie szkoły dzieli 1,7 km, więc to nie jest wielka odległość. Na pewno ta myśl musi okrzepnąć, bo stajemy się ze szkoły kameralnej z rodzinną atmosferą, troszeczkę większą. Nadal jednak chcemy się wszyscy znać i w razie różnych sytuacji pomóc dzieciom, bo nie są dla nas anonimowe. Szkoła będzie obejmować około 500 dzieci – podkreśliła dr Renata Spodzieja, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Budynek „czwórki” jest najstarszą siedzibą oświatową w Ostrowie i wymaga zakrojonej na szeroką skalę modernizacji. Zbadaliśmy ten temat i opinie są jednoznaczne. Aby przeprowadzić remont zgodnie ze sztuką, potrzebujemy od sześciu miesięcy do roku, co oznacza, że w tym czasie w budynku nie mogą przebywać dzieci. Inwestycja będzie prowadzona pod nadzorem konserwatora, a stan techniczny budynku wymaga odkrycia stropów kilku kondygnacji. Dlatego niemożliwe jest, aby dzieci tam przebywały – dodała prezydent Klimek.

Szkoła przy Waryńskiego  ma znacznie większą powierzchnię sięgającą ok. 10 tysięcy metrów kwadratowych. Dodatkowo ma do dyspozycji salę gimnastyczną, a także boisko wraz z bieżnią.

Innowacyjna oferta edukacyjna

Szkoła będzie funkcjonować pod patronatem dwóch uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak podkreślili przedstawiciele miasta, dzięki temu uczniowie będą mogli skorzystać z walorów jedynego tego typu projektu w Polsce. Pierwszy raz takim patronatem zostanie objęta szkoła podstawowa, a nie średnia.

Dzieci klas II-VI będą od października rozpoczynały rok akademicki. Otrzymają indeksy i co miesiąc będą jeździły na wykłady za każdym razem na inny wydział. Ma to pomóc w rozwoju i odkryciu zainteresowań zdolności oraz umiejętności, które mogą zaowocować w przyszłości.

Drugi projekt będzie skierowany do starszych dzieci. To warsztaty dziennikarskie, telewizyjne i fotograficzne. Uczniowie będą odwiedzać studio telewizyjne i pod opieką pracowników Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych poznańskiego uniwersytetu oraz redaktorów mediów studenckich, uczyć się nowych umiejętności. Opiekunowie skupią się przede wszystkim, aby dzieci poznały cały proces tworzenia materiałów dziennikarskich – powiedziała dr Renata Spodzieja, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Kolejne warsztaty będą realizowane dla uczniów interesujących się naukami ścisłymi z wydziałem matematyki i informatyki. To jednak nie koniec. – Warsztaty Umiejętności Społecznych to efekt nawiązania współpracy z Wydziałem Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma to pozwolić pokazać dzieciom, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak radzić sobie z problemami, emocjami, koncentracją, jak się uczyć, żeby się nauczyć, a dla starszych przewidziane są zajęcia autoprezentacje oraz przekazywanie praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z lękiem, stresem, jak być asertywnym i lubianym – dodała.

W klasach IV wejdzie w życie bioinżynieria. Uczniowie otrzymają zestawy inżynieryjne, a szkoła – drukarkę 3D. Będzie to bajkowy projekt, w ramach którego będzie można obserwować i analizować efekty pracy, a na końcu wydrukować je na drukarce.

Szkoła będzie także współpracować z Instytutem Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego dzięki niej uczniowie od najmłodszych klas będą mogli uczyć się języka chińskiego. Zajęcia już się odbywają i są przeprowadzane w językach angielskim i chińskim. Klub polski został założony w Ostrowie i w Chinach. Są to lekcje języka polskiego połączone z kulturą, historią i smakami kuchni polskiej.

Co z kadrą pedagogiczną?

Wkrótce mają rozpocząć się rozmowy dyrektor z nauczycielami zatrudnionymi obecnie w Szkole Uczniów Kreatywnych przy ul. Waryńskiego. Plan zakłada zatrzymanie ich wszystkich, ale w tej chwili nie wiadomo, czy będzie to możliwe. – Będziemy też starali się zaproponować nauczycielom miejsca pracy w miejskim systemie oświatowym, jeśli nie zdecydują się zaangażować w pracę właśnie w placówce przy ul. Waryńskiego – dodała prezydent Klimek.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, nauka w nowe formie rozpocznie się 1 września 2021 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. I super pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie .. Jak likwidowali mi przedszkole też nikt nie pytał czy mam czym dojechać itd . Więc rodzice z 4 też muszą się dostosować i dowozić dziecko do szkoły .

 2. co z nami kratywnymi….zero odpowiedzi na pytania, dzieci najważniejsze ale poki co pani prezydent patrzy tylko na siebie. Nawet nauczyciele zostali oszukani……w grudniu bylo mówione ze bedzie konkurs na dyrektora a dzis sie dowiadujemy ze juz jest wybrany, skandal. Dzieci czytac nie potrafią achinskiego uczyc się beda. Zenada!
  Będziemy walczyć !!!!!!

  • Rodzicu, dyrektor nie jest wybrany, wasza szkoła kończy działalność. Przeczytaj uważnie. Szkoła zostaje zlikwidowana prze Spółdzielnię Oświatową. Dzieci i większość nauczycieli przejdzie do szkoły podstawowej nr 4 , która przenosi się z ul. Królowej Jadwigi do obiektu na Waryńskiego. Szkoła podstawowa nr 4 ma dyrektorkę wybraną z konkursu i do końca kadencji nie można jej odwołać. Zresztą patrząc na to jak dziś funkcjonuje SP4, na programy, działalność dyrekcji jestem spokojny o kolejne konkursy pani dyrektor. Podsumowując zlikwidowana zostaje wasza szkoła i to nie przez miasto, a przez spółdzielnię oświatową. Do budynku wchodzi SP4 z nauczycielami, uczniami i dyrekcją. Klasy obecnej szkoły będą włączone do SP4, chyba, ze znajdą się rodzice, którzy zabiorą dzieci do innej szkoły.

 3. Wielkie dzięki, gratulacje dla Pani prezydent. Nareszcie na Waryńskiego będzie szkoła z prawdziwego zdarzenia. Należy przyznać, że twór – Spółdzielnia Oświatowa stworzyny na Waryńskiego przez Kruszyńskiego i Malągową nigdy nie powinien powstać. To było miejsce w którym łamano Kodeks Pracy. Chyba jedyne miejsce w POLSCE gdzie dyrektor szkoly podlegał pod prezesa spółdzielni a to ta sama osoba. Cel stworzenia Spółdzielni Oświatowej? Wieczne panowanie bez konkursów na dyrektora szkoly. Stanowisko na wieki. Tworząc spółdzielnię oświatową zagwarantowano dla siebie brak nadzoru – jednowładztwo. Ważne – spółdzielnia oświatowa miała budynki użyczone od miasta bezpłatnie. Nareszcie na Waryńskiego będzie szkoła samorządowa. Dziękujemy!!!

  • Jakby w mieście konkursy na dyrektorów były z prawdziwego zdarzenia. I tak wygrywa swój człowiek. Piszesz jakbyś była z innego świata.

  • Szkoła jako spółdzielnia wynajmowała od UM obiekt za który płaciła realne pieniądze, a że kompletnie nie rozróżniasz prawa spółdzielczego oraz przepisow prawa oswiatowego, to sie „walczący o prawdę” nie kompromituj. Chyba że jesteś z obozu miłościwie nam panującej Pani B.K. i lubisz komunistyczne standardy. Ja się nie boję o przyszłość szkoły bo ja stanowią uczniowie i nauczyciele, ja się boje takich oszołomów ja Ty, bo teraz na tej zmianie Pani B.K i jej klakierzy, będą chcieli zbudować kolejny wątek politycznej propagandy sukcesu.

  • Mentorze, szkoła na Waryńskiego była użyczona Spółdzielni przez miasto nieodpłatnie, więc nie płaciła dzierżawy.

  • Kiedy za czasów prezydenta Kruszyńskiego powołano spółdzielnię oświatową, której zadaniem miało być prowadzenie gimnazjum, miasto użyczyło spółdzielni cały obiekt szkolny w NIEODPŁATNE użytkowanie. Więc nie pisz durny mentorze, ze spółdzielnia płaciła miastu za wynajem obiektu jakiś czynsz.

  • Jaki moloch? 500 uczniów to szkoła-moloch? Teraz przy 260 uczniach w Kreatywnych trudno utrzymaniać olbrzymi obiekt. Piszesz o końcu jednozmianowości, ale chyba nie masz pojęcia o tym, ile sal przy Waryńskiego nie było wykorzystywanych.

 4. Nie masz wiedzy na temat treści umowy wynajmu budynków szkoły dla spółdzielni! Miasto odnajmowało spółdzielni budynki bezpłatnie. Zamiast zionąć nienawiścią napisz do UM pytanie w tej sprawie w ramach informacji publicznej! Nie ma tu mowy o żadnych rozgrywkach, szkoda jednak, że pani prezydent nie powiedziała ani słowa o nieprawidłowościach jakie wykryto podczas kontroli w szkole na Waryńskiego.

 5. Szkoła na Waryńskiego przestaje istnieć jako Spółdzielnia o to chodziło Klimkowej.
  Następny w jej planach jest Edukator na Tuwima gdzie chce dać przedszkole z Sp4

 6. Szkoła Sp 4 już nie wróci na Królowej Jadwigi tu nie chodzi o remont ani dobro dzieci. Mają być tu przeniesione m.in Zarząd dróg.. i inne budynki. Obudźcie się rodzice

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick