DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrowianie chcą wymieniać piece i ocieplać domy

W środę, 22 lutego 2017 roku, Ostrowskie Forum Synagoga wypełniło się po brzegi osobami, które chciały się dowiedzieć więcej na temat oferowanego wsparcia finansowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a także stowarzyszenie „Ostrowski Alarm Smogowy”.

O miejskich działaniach mających na celu poprawę, jakości powietrza w Ostrowie opowiedział mieszkańcom zastępca prezydenta, Jakub Szczurek.

– W minionym roku pozyskaliśmy blisko 15 000 000 zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie transportu miejskiego. Dzięki temu na ulicach Ostrowa pojawią się autobusy elektryczne i niskoemisyjne. W ramach projektu powstanie także parking buforowy oraz stacje roweru miejskiego. Namawiamy tym samym mieszkańców do korzystania z innych środków transportu, niż z samochodów. Wymienimy również oświetlenie w dwóch osiedlach na oświetlenie nowoczesne i ekologiczne – mówił Jakub Szczurek.
Wiceprezydent wspomniał także o dotacjach, jakie na wymianę starych pieców uzyskać można z budżetu miasta. W 2016 roku miasto udzieliło 118 dotacji na wymienne starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. W budżecie tegorocznym mamy na ten cel aż 900 tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli na wymianę 180 przestarzałych pieców węglowych. Jakub Szczurek mówił też o działaniach spółek – rozbudowie sieci ciepłowniczej Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego oraz o termomodernizacjach wykonywanych w zasobach Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. OZC zachęca właścicieli kamienic i domów jednorodzinnych do przyłączenia się do miejskiego ciepłociągu. Trwa obecnie promocja pozwalająca zmniejszyć koszty takiego podłączenia.

– Do projektów prowadzonych przez miasto zaliczyć można także budowę ścieżek rowerowych oraz wsparcie dla ogrodów działkowych. Prowadziliśmy kampanię „CHCEMY ODDYCHAĆ W OSTROWIE”. Nie brakuje też licznych akcji i konkursów ekologicznych –wyliczał zastępca prezydenta.

O programach "Piecyk – 2017" i „Termo – 2017”, którego beneficjentami będą osoby fizyczne opowiedział Ireneusz Ratajczak z WFOŚiGW w Poznaniu. Już w marcu planowane jest uruchomienie programu TERMO-2017. Budżet, który przeznaczono na realizację Programu wynosi 10 000 000,- zł. Dofinansowaniem mogą zostać objęte szeroko rozumiane prace termomodernizacyjne wykonywane w budynkach jednorodzinnych na obszarze województwa wielkopolskiego, wybudowanych przed rokiem 1999, takie jak:
• ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, podłóg na gruncie, stropów nad/pod nieogrzewanymi pomieszczeniami,
• wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych,
• modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną modernizacją/wymianą instalacji c.o. ic.w.u.,
• zakup i montaż mikroinstalacji (o mocy do 40 kW) z zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE – systemy zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną).

Planowane terminy: ogłoszenia naboru – 13 marca, rozpoczęcia naboru – 20 marca i zakończenia naboru – 31 marca 2017 r.
Budżet na realizację Programu „Piecyk – 2017” wynosi 5 000 000 zł. Dofinansowaniem zostaną objęte następujące przedsięwzięcia: modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną modernizacją/wymianą instalacji c.o. ic.w.u., w tym zakup i montaż:
• kotłów olejowych,
• kotłów gazowych,
• kotłów gazowo-olejowych,
• ogrzewania elektrycznego,
• wymiennika ciepła/węzła cieplnego,
• kotłów na paliwa stałe.

Planowany termin ogłoszenia naboru, to 8 maja br. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na 15 maja, a zakończenie na 26 maja 2017 roku.

– Wsparcie finansowe polega na udzieleniu pożyczki z możliwością umorzenia do 30% wysokości kosztów kwalifikowanych w przypadku termomodernizacji i 40% w przypadku wymiany pieca. Oprocentowanie pożyczek wynosi 0,5 s.r.w. w stosunku rocznym, lecz nie mniej niż 2,8% w stosunku rocznym. Odsetki z tytułu oprocentowania spłacane są na bieżąco w okresach miesięcznych. Minimalny okres spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami wynosi 2 lata od wypłaty ostatniej transzy pożyczki. Maksymalny okres trwania umowy pożyczki wynosi 15 lat od daty jej zawarcia – informuje Ireneusz Ratajczak z poznańskiego WFOŚiGW.

Zachęcamy do odwiedzenia strony termo2017.pl

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz