Ostrów. Ruszyły szczepienia dla seniorów

0
W ubiegłym roku 888 ostrowskich seniorów mogło bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Wszystko dzięki miejskiemu programowi profilaktycznemu, na który w miejskim budżecie przeznaczono 40 tysięcy złotych. Ze względu na ogromne zainteresowanie program będzie w tym roku kontynuowany. Umowa na jego realizację została dziś podpisana w ostrowskim urzędzie.

Podobnie, jak w ubiegłym roku szczepieniem ostrowskich seniorów zajmie się  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarza Rodzinnego „Rodzina” znajdujący się przy ulicy Wolności 24 w Ostrowie. Pierwszy tego typu program, który zrealizowano w 2016 roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców w wieku 60+. Zaszczepiono aż 888 osób (15 osób nie zakwalifikowano ze względu na przyjmowanie leków obniżających odporność).

Ze względu na ogromne zainteresowanie, w tym roku program będziemy kontynuować. W miejskim budżecie przeznaczyliśmy na ten cel 53 tysiące złotych, co pozwoli na zaszczepienie 1127 mieszkańców miasta. Tak, jak w roku ubiegłym program szczepień ochronnych przeciwko grypie kierowany jest do mieszkańców Ostrowa w wieku 60+ – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Już od jutra nasi seniorzy mogą zgłaszać się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarza Rodzinnego „Rodzina” przy ulicy Wolności 24 w Ostrowie.

Zalecamy szczepienia przeciwko grypie szczególnie osobom starszym, bowiem osłabienie organizmu wirusem może doprowadzić do zaostrzenia choroby przewlekłej. W ramach programu z pacjentem zostanie przeprowadzony wywiad lekarski kwalifikujący do szczepienia, zostanie on wyedukowany na temat zachorowań na grypę oraz powikłań związanych z tą chorobą, po czym nastąpi wykonanie szczepienia – wylicza lekarz medycyny Jaromir Grześkowiak, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarza Rodzinnego „Rodzina”.

Dziś w ostrowskim Urzędzie Miejskim podpisana została stosowna umowa.

Powikłania pogrypowe u pacjentów w tej grupie wiekowej zdarzają się bardzo często. Leczenie powikłań pogrypowych jest nie tylko szkodliwe, ale też kosztowne. Myślę, że dzięki temu programowi przyczynimy się do polepszenia zdrowia naszych mieszkańców – przekonuje prezydent miasta.

– Warto podkreślić, że pacjenci naszego zakładu, którzy w ubiegłym roku skorzystali z programu, w okresie zimowym nie pojawiali się u nas z objawami grypy. To pokazuje, że szczepionka jest skuteczna – dodaje kierownik NZOZ „Rodzina”.

źródło: UM Ostrów

W załączonym materiale o programie słów kilka z ust lekarza medycyny Jaromira Grześkowiaka i prezydent miasta Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek. Polecamy posłuchać.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick