Ostrów. Powstanie nowe przedszkole przy Staroprzygodzkiej. Co jeszcze?

2
Fot. UMOstrów
Budowa nowoczesnego przedszkola przy ulicy Staroprzygodzkiej oraz modernizacja siedziby strażaków-ochotników przy ulicy Staszica to kolejne inwestycje, jakie będą miały miejsce w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Przetargi na oba te zadania mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Jakiś czas temu informowaliśmy o ogłoszonym przetargu na budowę przedszkola przy ulicy Dobrej w Ostrowie. Teraz ostrowski samorząd informuje, że lada dzień pojawi się przetarg na przedszkole przy ulicy Staroprzygodzkiej. Miasto pozyskało na ten cel działkę o wielkości 10 000 metrów kwadratowych. – Będzie to kolejne, niezwykle nowoczesne ostrowskie przedszkole. Przy jego planowaniu braliśmy pod uwagę liczne potrzeby najmłodszych mieszkańców naszego Miasta. Pomogli nam w tym przedszkolni dyrektorzy oraz opiekunowie, którzy wzięli udział w powstawaniu programu funkcjonalno – użytkowego, czyli opracowania szczegółowo opisującego inwestycję. Obiekt wybudowany zostanie w technologii budownictwa pasywnego, czyli maksymalnie energooszczędnego. Zastosowane zostaną tu panele fotowoltaiczne, planujemy także wykorzystanie „zielonego” prądu produkowanego przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy – wymienia Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Miasta.

W budynku zamontowana zostanie wentylacja mechaniczna, która wymieniać będzie powietrze wewnątrz, co w obecnym czasie zagrożenia wirusowego jest ważną inwestycją w zdrowie i bezpieczeństwo znajdujących się tam podopiecznych. Przedszkole będzie miało 12 oddziałów z miejscem dla 300 maluchów. Placówka będzie posiadać łazienki, szatnie, magazyny, część administracyjno-socjalną z sekretariatem, gabinetem logopedy i pielęgniarki. – Jeden z segmentów budynku przeznaczony zostanie na kuchnię, dzięki której przedszkolaki zjedzą przygotowane dla nich posiłki. Jako pierwsze znajdą tu miejsce dzieci z Przedszkola nr 2, które mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 6. Dzięki temu szkoła odzyska zajęte do tej pory pomieszczenia – wyjaśnia Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa. Oprócz tego wszystkiego zostanie zagospodarowana zieleń dookoła przedszkola oraz utworzony zostanie plac zabaw.

Budowa przedszkola będzie kosztować 15 milionów złotych. Koniec prac budowlanych przewidziano na maj 2022 roku, by od września dzieci mogły zacząć z niego korzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Ortopedia do remontu. Wymienią praktycznie wszystko [ZDJĘCIA]

Miasto ma także plany, co do budynku dla strażaków-ochotników przy ulicy Staszica. Kwota tego zadania ma opiewać na 1,3 miliona złotych. – Mówimy bowiem o przebudowie i rozbudowie budynku – pełnej wymianie wszystkich instalacji wewnętrznych, wymieniona zostanie też stolarka drzwiowa i okienna, budynek będzie docieplony i zyska nową elewację. Konieczna jest także wymiana konstrukcji dachu, na którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne – wymienia wiceprezydent Kostka. Dodatkowo zostanie tam nasadzona zieleń oraz zamontowane podświetlenie budynku. Remont siedziby ochotników ma potrwać rok.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Przedszkole potrzebne , wyposażyć jednocześnie w maseczki przeciw odorowe- aby biedne dzieci podczas spacerów nie wdychały smrodu z okolicznego „eko” wysypiska śmieci.

    • Ale radna, która mieszka na Zębcowie, która po wyborach szybko zmieniła orientację polityczną, a teraz nagle pod jej domem robi się przypadkiem ulica, twierdziła publicznie, że jej tam nic nie śmierdzi. No to jak jest?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick