DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrów i Ostrzeszów będą pomagać seniorom. Chcesz zostać wolontariuszem?

Jak wynika z danych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, 29 proc. populacji miasta to osoby w wieku powyżej 60. roku życia (to ponad 20 tys. osób). To właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie się koronawirusem i – jak pokazują statystyki – najciężej przechodzą walkę z COVID-19.

Stąd pomysł, by włączyć się w ogólnopolską akcję wspierania ich w czasie, kiedy rząd nakazuje opuszczanie domów jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jak zrobić zakupy? Udać się do apteki, zamówić obiad? Z pomocą przychodzą wolontariusze w Ostrowa i Ostrzeszowa, którzy będą pomagać seniorom, by zminimalizować kolejne trudności życia codziennego, które na nich spadły.

Ostrowski wolontariusz dla seniora

W Ostrowie Wielkopolskim już zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Zaangażowały się także m.in. organizacje społeczne (członkowie ostrowskiego sztabu WOŚP, wolontariusze pracujący w schronisku dla zwierząt, wierni z parafii pw. św. Pawła w Ostrowie, pracownicy Caritasu i urzędu miejskiego oraz harcerze). Wolontariuszy jest jednak potrzebnych znacznie więcej. Zgłosić może się każdy, kto ukończył 18. rok życia. Każdy wolontariusz otrzyma specjalny identyfikator, maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji, aby zadbać także o własną ochronę.

Od czwartku miasto zostanie podzielone na kwartały, aby pomoc mogła docierać skuteczniej. W każdym z nich będzie działać inna grupa wolontariuszy.

 • Kwartał I: Kamienice Stare, Osiedle nr 4 Jana Pawła II
 • Kwartał II: Zacisze- Zębców, Osiedle nr 11, Wenecja
 • Kwartał III: Osiedle Odolanowskie, Nowe Parcele, Parcele Zacharzew
 • Kwartał IV: Śródmieście, Krępa i Pruślin
Fot. UM Ostrów

Od czwartku 19 marca seniorzy, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy wolontariusza, mogą zgłosić się telefonicznie pod nr. tel.: (62) 720 48 26, 660 510 243. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w od 8.00 do 12.00. Apelujemy jednak o to, by korzystać z tej formy pomocy rozsądnie.

Ostrzeszów dla seniorów

Podobne działania podjęto także w Ostrzeszowie, gdzie również wiele osób zgłasza uwagę na fakt, że to bardzo trudny okres dla starszych osób. Stąd pomysł, by wdrożyć w życie akcję „Dowóz obiadów i zakupów dla seniorów”. Jest ona adresowana do samotnych seniorów mieszkających na terenie Miasta i Gminy Ostrzeszów. „Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków oraz obiadów będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów lub obiadu, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 zł. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania” – informują przedstawiciele urzędu.

CZYTAJ TEŻ: Zrób przelew za seniora! Razem z PROMAX można pomóc

Leki będą mogły zostać kupione wyłącznie na podstawie recepty, a obiad będzie zamówiony w wybranej przez seniora restauracji, która świadczy dostawę posiłku na wynos.

Na terenie Ostrzeszowa z akcji pomocowej mogą skorzystać seniorzy powyżej 60. roku życia, osoby samotnie prowadzące gospodarstwo domowe bądź mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. „Akcja zakłada maksymalnie dwukrotną pomoc w tygodniu związaną z zakupem produktów codziennego użytku” – podkreślają pomysłodawcy.

Fot. UMiG Ostrzeszów

Zgłoszenia są przyjmowane przez wyznaczonego do tego zadania urzędnika pod nr. tel. (62) 732 06 00 od poniedziałku do piątku od 7.30 do 14.30. Podczas rozmowy z pracownikiem Urzędu  należy podać swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Operator przekaże te informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowę senior będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i ustalić termin ich realizacji” – wyjaśniają urzędnicy. Sposób zapłaty za zakupy i dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z osobą potrzebującą pomocy.

Również ostrzeszowscy wolontariusze (Pełnomocnik ds. Seniorów UMiG w Ostrzeszowie, Straż Miejska oraz m.in. Związek Harcerstwa RP i Ochotnicza Straż Pożarna) będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem, nazwiskiem oraz pieczątką Urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów. Warto wiedzieć, że żaden wolontariusz nie będzie pukał do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi uprzednio przez telefon zapotrzebowania na konkretną usługę.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • M
  Malwina

  piątek, 20 marca, 2020

  Uwielbiam naszego Burmistrza! Ostrzeszów sporo dzięki niemu zyskał!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz