Opozycja wygrała. Podwyżki podatku od nieruchomości nie będzie

28
stopklatka z posiedzenia Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego (listopad 2022) / źródło: eSesja
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nie zapłacą w 2023 więcej za podatek od nieruchomości. Przed podwyżką uchronili ich opozycyjni radni, którzy postawili na swoim i doprowadzili do utrzymania obecnych stawek. Dyskusja nad projektem uchwały trwała prawie trzy godziny.

W wielu miastach podwyżki podatku od nieruchomości na 2023 rok zostały już uchwalone. W Ostrowie Wielkopolskim toczyła się na temat zmian wysokości tych opłat burzliwa dyskusja. Podczas środowej sesji rady miejskiej nie brakowało gorzkich uwag, zarzutów dotyczących szastania pieniędzmi, zadłużania miasta i apeli o odpowiedzialność. Po niemal trzech godzinach rajcy wreszcie podjęli decyzję.

CZYTAJ TEŻ: Będzie drożej za śmieci. Jeden z powodów: wzrost płacy minimalnej

Opozycja górą

Choć niezwykle rzadko zdarza się, by Przyjazne Miasto przegrywało w głosowaniach podczas ostrowskich sesji rady miejskiej, taki przypadek właśnie miał miejsce. W środę to opozycja dopięła swego i nie dopuściła do podwyższenia opłat w ramach podatku od nieruchomości. Zdecydowały pojedyncze głosy.

Pomysłowi podniesienia opłat sprzeciwiło się 12 samorządowców. 10 kolejnych było za, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. W związku z tym projekt uchwały „przepadł”.

screen z transmisji w systemie eSesja

Co by było, gdyby…

Gdyby przegłosowano podwyżkę podatku od nieruchomości, byłaby to kolejna z rzędu waloryzacja wysokości tych opłat w ostatnich latach. Tym razem ceny za 1 m² powierzchni użytkowej byłyby wyższe o co najmniej 10 gr, a w najbardziej skrajnym przypadku o ponad 2 zł.

Zawarty w projekcie uchwały zakres podwyżek, które jednak nie wejdą w życie, przedstawiamy w tabeli poniżej.

Stawki podatku od nieruchomości 2021 2022 2023 proponowana podwyżka r/r
Budynki mieszkalne 0,78 zł 0,82 zł 0,99 zł +0,17 zł
Budynki niemieszkalne 6,81 zł 7,09 zł 7,82 zł +0,73 zł
Budynki związane z działalnością gospodarczą 23,85 zł 24,81 zł 26,99 zł +2,18 zł
Budynki związane z działalnością gosp. (materiał siewny) 11,62 zł 12,04 zł 13,47 zł +1,43 zł
Budynki związane z udziałem świadczeń zdrowotnych 4,87 zł 5,07 zł 5,87 zł +0,80 zł
Grunty pozostałe 0,47 zł 0,49 zł 0,59 zł +0,10 zł
Grunty związane z działalnością gospodarczą 0,91 zł 0,95 zł 1,10 zł +0,15 zł
Grunty pod wodami powierzchniowymi 4,80 zł 4,80 zł 4,80 zł 0,00 zł
Grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji 3,15 zł 3,15 zł 3,15 zł 0,00 zł

Zobacz sesję Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego [listopad 2023]

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA STRONIE GŁÓWNEJ WLKP24.INFO

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

28 KOMENTARZE

 1. Czy to dobraa decyzją? Nie wiem ! – Jak to wpłynie na budżet miasta – na poziom inwestycji miejskich przy kbecnej wyskiej inflacji. Ale nasze portfele też coraz chudsze.!

  • Trochę nie po polsku, ale się domyśliłem o co chodzi. Jaką szkołę podstawową Pani skończyła i kto Panią uczył języka polskiego?

  • Dominika, teraz jako Ania? o teraz będziesz dla królowej telewizję robić, kiedy nie wyszło w Cyrku? Czekamy na te reportaże z królową w roli głównej. Otwieranie, zamykanie, wkopywanie, wycinanie z perłą nad głową. I z wicekostką w tle.

 2. Podwyżka na poziomie 8 do 10zł w skali roku dla właścicieli mieszkań to naprawdę zrujnuje mieszkancom portfele Ok 1 zł miesięcznie gratuluje i podziwiam jak my damy radę bez tej zł

  • Policz sobie 2,18 + 0,15 przy działalności gospodarczej razy jakąś sensowną powierzchnię to może zrozumiesz …. że to kasa płacona miastu za nic, bez względu na to czy zarobisz, po prostu od tego, że masz grunt i budynki i prowadzisz tam działalność.

  • Dla szpitala sto kilkadziesiąt tysięcy więcej podatku, a ile zapłaciły by firmy? Choćby takie na krawędzi jak Grosik czy Jubilatka? Myśl Zenek, to nie boli. Ludzie mogliby stracić pracę i przyszli by do MOPSu po zasiłki. A mops to komu podlega? Myśl Zenio, myśl.

  • Co ty mi tu porównujesz grosiki utrata pracy firma miała ponad 100 sklepów zostały 4 o czym ty mówisz podajesz wielkie firmy gdzie zyski korporacji są liczone w milionach , gdzie są te pracownice tych grosików pewnie w mopsie siedzą bo rozdawnictwo na lewo i prawo i nikomu się nie opłaca a skoro chodzi o małych przedsiębiorców powiedzmy Ok 100 metrów kwadratowych to różnica wyniesie Ok 250 zł w skali roku to rzeczywiście jeśli ta różnica jest wielka to rzuć to wszystko i idź do mopsu bo nie nadajesz się do prowadzenia działalności jak to powiedział Jarosław

  • Szpital i jego kierownictwo , koleżko podobno sobie przyznał wysokie nagrody i choć jest powiatowy to na podatki do miasta nie ma ,bo myśli i ma głupich co im wciska kit a ci powielają publicznie jaka to bida w szpitalu także ostrowianinie myśl myśl bo to nie boli

 3. I bardzo dobrze! Chociaż coś nie podrożało. Brawo opozycja! Nota bene do sposobu gospodarowania finansami miasta mam duuuuże zastrzeżenia.

 4. Wydano w 2022 roku kilkanaście milionów na przebudowę Stadionu Miejskiego a wewnętrzna rama komunikacyjna posuwa się w ślimaczym tempie od lat wielu.

  • Bo na żużel chodzi ze 4-5 tysięcy ludzi, a wyniki śledzi dużo więcej. To jest elektorat, któremu można się podlizać, dać trochę rozrywki i zdobyć głos aby utrzymać stołek. Prościutkie, prawda?

 5. I tak dostaniecie te podwyzki tyle, ze po wyborach. Nowa wladza ktokolwiek to bedzie wyrowna „sobie” i wyjdzie na to samo. A skad miasta maja brac kase jak nie z podatkow? Obecna opozycja byla juz u wladzy? Nie ktos mi podpowie za poprzednikow podwyzek nie bylo? Wielkie halo zeby przywalic klimkowej a tak naprawde wszedzie tak robią.

  • A kiedy były takie podwyżki wszystkiego, wysoka inflacja i stale rosnące ceny wszystkiego? Od nowego roku VAT na paliwo skacze na 23%. Za poprzedniej władzy inflacja była 0%, węgiel tani. OZC przez 4 lata rządów Klimek nie podnosił cen. A ile teraz ludzie płacą? W MZGM dla biednych mieszkańców były niskie czynsze, a dzisiaj? A spółdzielnia jak podniosła opłaty? NAVI ty chyba mieszkasz w Irlandii albo na Uroczej.

 6. Za chwilę wywóz śmieci tak zdrożeje ,że dostaniemy sraki z rozpaczy… I będzie jeszcze bardziej śmierdziało w tym „przyjaznym” mieście mieszkańcom.

 7. Niech się wreszcie zajmą podwyżka za ogrzewanie tak duża podwyżkę zafundowali mieszkańcom zastanowili się ze za chwile połowa ludzi przestanie płacić do węgla ludzie maja dofinansowanie a co z ludźmi mieszkającymi w blokach

  • Dokładnie, zero zainteresowania tym, że musimy płacić ponad 140% więcej za ogrzewanie. Złe zarządzanie w OZC spowodowało, że to ludzie ponoszą tak wysokie koszty.

 8. brawo opozycja!!! chociaz raz nie dostaniemy po kieszeni… mam nadzieje ze dzisiaj wygrana glosowania o podatku a na wybory wyslecie prezydentke Klimkowa na emeryture!!! dosyc tej drozyzny

  • Opozycja ma większość w radzie miejskiej poprosić o obniżenie ceny za ciepło do mieszkań a zreszta po co obniżać za darmo niech będzie czynsze z Mzgm tez mogą być w sumie darmowe i śmieci czemu nie z chęcią nie będę płacił za śmierdzące odpady
   Radni PO i PiS prosimy o darmowe bytowanie przecież macie większość

  • Rada pochyliła się nad kosztami życia mieszkańców i postanowiła nie dowalić im jeszcze. A w Urzędzie pani Klimek ogłasza konkurs na kolejne stanowisko dyrektorskie. Wydziału, który ma 4 pracowników.

  • I bardzo dobrze ,niech Pani Prezydent sobie podnosi ale swoje rachunki ,zaciągać kredyty a potem z podatników portfeli wykładać czas już skonczyć z byciem Prezydentem a nie zadłuża miasto .Basen miał powstać to pieniądze już z tej inwestycji zostały rozdane na mniejsze nie wywiązuje się Pani z obietnic wyborczych a podatki podnosi Pani ‼️‼️‼️

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick