Opłaty za przedszkole pójdą w górę! Radni przegłosowali uchwałę

10
Fot. UM Ostrów
Radni podczas wtorkowej Sesji Rady Miejskiej pochylili się nad tematem przywrócenia dodatkowej opłaty za każdą dodatkową godzinę w przedszkolu ponad normę 5-godzinną. Wiceprezydent Sebastian Górski przedstawił wstępne wyliczenia, według których rodzice za jedną swoją pociechę poniosą koszt około 60 złotych. Podniesienie opłat miałoby nastąpić od lutego 2021 roku.

CZYTAJ: Koniec darmowych przedszkoli? Radni rozważą “czasowe zawieszenie”

Pierwsze 5 godzin pozostałyby bezpłatne. Od lutego 2021 roku za każdą dodatkową godzinę będzie naliczana opłata 1 złotego. Zmiany mają być podyktowane pomniejszonymi dochodami miasta, zmianą w systemie podatkowym, narzuconą przez władze centralne oraz pogłębiająca się subwencja. – W bezpłatnych 5 godzinach mieści się realizacja podstawy programowej w przedszkolach. Przyjmijmy, że dziecko będzie spędzać w przedszkolu 8 godzin, czyli 3 godziny ponad normę bezpłatną. Za każdą dodatkową godzinę zostanie naniesiona opłata 1 zł. Pomnóżmy to razy 20 dni. To daje 60zł miesięcznie za jedno dziecko – wyliczał Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wiceprezydent w prezentacji przedstawił także wydatki na przedszkola w Ostrowie Wielkopolskim, które w 2021 roku wyniosą 55 milionów złotych. Dla porównania w 2020 roku te wydatki wyniosły 36 milionów złotych. – Koszt utrzymania jednego dziecka w przedszkolu miesięcznie wynosi mniej więcej 1100 złotych. Myślę, że te dodatkowe 60 złotych nie jest kwotą wygórowaną – dodał wiceprezydent Górski.

Andrzej Kornaszewski zabrał głos twierdząc, że to dzięki wnioskowi radnych Koalicji Obywatelskiej zostały zniesione opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Zapewnił, że radni tego koła będą głosować przeciwko podniesieniu opłat. Z kolei radny Leszek Witoń zgłosił autopoprawkę do uchwały. Do punktu drugiego w uchwale zaproponował dodatnie podpunktu “a”, który ma brzmieć “W przypadku rodzin posiadających więcej, niż 1 dziecko w placówce, o której mowa uiszcza się opłatę tylko i wyłącznie za jedno dziecko.” Propozycja została poddana głosowaniu. Odrzucono ją stosunkiem głosów: 7 radnych za, 13 radnych przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Ostatecznie projekt uchwały o podniesieniu opłat za przedszkole został przyjęty. 12 osób głosowało za, a 11 było przeciwnych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. 6
  21

  Za chwilę całe 500 zł zwlaszcza w takim miesiącu np jak wrzesień pójdzie na przedszkole a nie na dziecko np kupno ubrania czy zabawki lub lekarstwa itd.To jest chore wyjdzie na to ze lepiej wyprowadzić się z tego miasta bo pani prezydent i cała reszta rządzących zadłużyli miasto.Dziekujemy wam za to za chwilę całe 500 zl będzie wyciagane od rodziców bo dobrze wiedzą cwaniaki że na dzieci dostajemy pieniądze ale moim zdaniem nie tędy droga bo odbija się to na dzieciach.

  • 19
   5

   Wiele lat temu (np. 2007,2008, 2009 itd) nie było 500+ a za przedszkole trzeba było zapłacić ok 250 zł… I nikt nie narzekał, byliśmy szczęśliwi, że dziecko ma miejsce w przedszkolu. A teraz “pani madka” siedzi w domu dostaje + + + , przedszkole za darmo i nagle źle się dzieje – ktoś chce kasę! Teraz pewnie na tipsy nie starczy i dodatkową paczkę fajek. Skoro już PIS kasę rozdaje to przeznacz ją na dziecko, zainwestuj w nie a nie w siebie!

  • 6
   6

   To rząd przerzuca na samorządy koszty swojego rozdawnictwa, rozwalania gospodarki i zadłużania państwa. I co te samorządy mają niby zrobić jeśli propagandową zagrywką likwiduje się PIT dla młodych i pozbawia miasta wpływu z podatków bez żadnej rekompensaty? Albo jeśli dokłada się zadań szkołom i jednocześnie ogranicza subwencje? Albo jeśli rozporzadzeniami ogranicza się liczbę ludzi w pojazdach komunikacji i nie rekompensuje strat przewoźnikom? Wróć do szkoły albo poczytaj trochę jak działa państwo i jeszcze raz odpowiedz sobie na pytanie kto tu kogo zadłuża i kto jest odpowiedzialny za podwyżki za przedszkola, za śmieci, są żywność, za prąd. Jeśli wnioski wyciągniesz takie same to znaczy że sprzedałeś swój rozum za 500 złotych.

 2. 19
  3

  W Ostrzeszowie już tak jest od kilku lat i tragedia nie ma. W końcu dostajemy to 500 plus. Tak tak wiem zaraz zaczną komentować ze…..

 3. Do niedawna to się w Ostrowie nazywało polityka prorodzinna, którą Królowa chwaliła się na całą Polskę i okolice. Teraz czas na becikowe, jak kończyć z rozdawnictwem to z wszystkim.

 4. Nareszcie! Drodzy roszczeniowi rodzice- jeśli decydujecie się na dzieci, to musicie je utrzymywać! Wy- a nie całe społeczeństwo! W przedszkolu 10 godzin nauki, opieki, wychowania i wszystko za darmo byście chcieli? Przedszkole powinno być dla dzieci rodziców pracujących przede wszystkim i kosztować sporo więcej.Może wówczas osoby w nim pracujące mogły liczyć na szacunek i wdzięczność! Wesołych świąt dla wszystkich!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick