Koniec darmowych przedszkoli? Radni rozważą “czasowe zawieszenie”

11
Fot. UM Ostrów
Jak informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, wkrótce godziny dzieci w przedszkolu mogą przestać być darmowe. W ciągu najbliższych dni mają się zebrać radni, aby dyskutować nad projektem uchwały czasowo zawieszającej program, który zakłada bezpłatny pobyt dziecka w takiej placówce powyżej 5 godzin.

Jeśli projekt przejdzie, pierwsze 5 godzin nadal będzie darmowych. Za każdą kolejną będzie trzeba wówczas zapłacić po 1 zł. To będzie się wiązać z kosztami dla rodziców. Zakładając, że dziecko spędza w przedszkolu 8 godzin, miesięczna opłata za pobyt wyniesie 60 zł. “Wszystkie samorządy, także i nasz ostrowski, jeszcze bardziej odczuwają negatywne skutki niewystarczającego wsparcia rządu wobec realizowanych przez samorządy zadań” – argumentują urzędnicy.

Nie jest tajemnicą, że wydatki na edukację przewyższają subwencję oświatową i do wielu zadań samorządy muszą dokładać z własnego budżetu. W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowano 121 mln zł z przeznaczeniem na oświatę z czego 50 mln będzie pochodzić z subwencji przekazywanej przez Ministerstwo Edukacji.

Jak wyliczają przedstawiciele ostrowskiego magistratu, miesięczne utrzymanie dziecka w przedszkolu to koszt rzędu 1100 zł. “Wynika z tego, że 60 złotych wpłacone przez rodziców, będzie stanowić 5,5 % tej kwoty. Reszta jest i nadal będzie dokładana ze środków publicznych” – dowiadujemy się z informacji przekazanej przez urząd mediom.

Według władz ostrowskiego samorządu miejskiego bezpośredni wpływ na nakłady na edukację ma także wzrost płacy minimalnej oraz kolejne podwyżki dla nauczycieli, które rząd ogłosił, ale nie przeznaczył dodatkowych pieniędzy, aby nie obciążać tymi kosztami samorządów. “Na domiar złego dochody miasta umniejszone zostają o wpływy z podatku PIT. Ta sytuacja diametralnie różni się od czasu, w którym został wprowadzony program darmowych przedszkoli w Ostrowie. To właśnie wszystkie te okoliczności składają się na zupełnie inne możliwości, niż te, które towarzyszyły nam w 2015 roku” – argumentują władze miasta.

Jeśli radni podejmą uchwałę, przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować od 1 lutego 2021 roku. Zdaniem przedstawicieli ostrowskiego magistratu “jest to rozwiązanie tymczasowe”. Kiedy zatem nastąpi powrót do darmowych przedszkoli w Ostrowie Wielkopolskim? Z informacji przekazanych przez urząd wynika, że “wtedy, gdy będzie to możliwe”. Zakładając, że rząd zauważy problemy samorządów i zwiększy subwencję oświatową.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  • 5
   9

   Jeśli samotna matka ma dwoje dzieci i w związku z pracą dzieci muszą być 10 godzin w przedszkolu to jest 2 x 5 = 10 zł dziennie, razy 22 dni w miesiącu, taka matka zapłaci ekstra 220 zł . Dla ciebie osw to pewnie pryszcz, ale czy dla niej też?

 1. 2
  4

  A co z dzieckiem kiedy rodzic podpisze aneks na 5 g. Bezpłatnych a nie odbierze po tym czasie. Pani też pójdzie do domu bo jej czas pracy się skończy.

 2. 2
  1

  Należy się cieszyć że tylko 1 zł. Jeśli ktoś myślał że te kredyty na hale i inne zachcianki Pani prezydent zostaną spłacone przez św Mikołaja to już wie że nie. Niebawem będzie więcej takich informacji.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick