Opaski ratujące życie trafiły do seniorów [ZDJĘCIA]

1
Seniorzy z Jarocina otrzymali opaski w ramach programu teleopieki / fot. UM Jarocin
Jarocińscy seniorzy otrzymali opaski, dzięki którym za darmo będą mogli w razie potrzeby wezwać pomoc. Elektroniczne urządzenia zakładane na nadgarstek mają uchronić starsze osoby przed zagrożeniem utraty życia lub zdrowia.

Wyglądają jak zegarki, ale tylko pozornie. To opaski mogące pomóc w uratowaniu życia, które mają uchronić seniorów przed niebezpieczeństwem. W Jarocinie pierwsza partia tych urządzeń została rozdana osobom starszym w ramach programu teleopieki.

CZYTAJ TEŻ: Egzaminatorzy WORD-ów protestują. Jak działa ośrodek w Kaliszu?

Opaski do wzywania pomocy

Opaski umożliwiają natychmiastowe wezwanie bezpłatnej pomocy w razie zagrożenia życia lub zdrowia. To bezpłatna usługa oferowana przez Jarocińskie Centrum Usług Społecznych. Usługą teleopieki zostanie objętych 120 osób zakwalifikowanych do programu. 70 z nich jeszcze w 2022 roku, a kolejnych 50 otrzyma opaski w 2023 roku.

– Jest to proste w obsłudze urządzenie na nadgarstek z jednym przyciskiem do wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Posiada możliwość odbierania połączeń przychodzących, pomiaru ciśnienia i tętna, czujnik upadku oraz zdjęcia i założenia opaski. Posiada też lokalizator GPS oraz pomiar naładowania baterii – wyjaśnia Igor Armon, dyrektor Jarocińskiego Centrum Usług Społecznych.

Jak skorzystać z usługi?

Aby zapisać się do programu teleopieki i móc otrzymać opaskę, należy zgłosić się do Centrum Usług Społecznych w Jarocinie (ul. Wrocławska 39) i skontaktować z Koordynatorem Usług Społecznych. Od niego będzie można uzyskać więcej informacji na temat przystąpienia do projektu. Ogólne informacje skierowane do potencjalnych użytkowników opasek można uzyskać pod nr. tel. (62) 747 01 60 (wew. 34) lub 508 829 589.

Ile to kosztuje?

Seniorzy nie płacą za opaskę, ale nie oznacza to, że są one za darmo. Gmina otrzymała 3 mln zł dotacji na realizację projektu „Jarocińskie Centrum Usług Społecznych”. Dzięki tym pieniądzom seniorzy mogą również skorzystać m.in. z warsztatów rękodzielniczych, tanecznych, malarskich oraz koncertów.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego realizacją zajmuje się Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Po wyglądzie można się domyślać, że znacznie lepsze i nowocześniejsze od tych, którymi obdarowano ostrowskich seniorów. W tych ostrowskich bateria nie wytrzymuje nawet jednego dnia, brak wyświetlacza i brak jakiejkolwiek informacji czy urządzenie jest w ogóle włączone. Reakcja „centrum pomocy” po kilkunastu minutach i kilku przyciśnięciach przycisku, głos z głośnika charczący, niemal nie do zrozumienia. Czujnik upadku nie zadziałał pomimo kilku upadków samego urządzenia. Próba nawiązania kontaktu z firmą produkującą to „cudo” bez odzewu (prawdopodobnie już się z tego wycofali). Seniorom z Jarocina pozostaje życzyć sprawnych urządzeń i oby zdrowie dopisywało tak, aby nie musieli z nich korzystać.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick