Ofiara nie może być „podatkiem do pobrania” – Watykan publikuje kolejne wytyczne dla Kościoła

16
Kongregacja do spraw Duchowieństwa opublikowała zatwierdzone przez papieża Franciszka instrukcję dla duchownych pod nazwą „Duszpasterskie nawrócenie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła". W szeregu zapisów i zasad można znaleźć tam zobowiązania do przeprowadzania procesu "odmładzania" Kościoła oraz punkty dotyczące ofiary za odprawiane sakramenty.

Kongregacja do spraw Duchowieństwa w opublikowanym dokumencie zaznacza, że nastąpiła zmiana czasów, a społeczeństwo żyje w „globalnej i zbiorowej wiosce”. Zdaniem duchownych kultura cyfrowa zmieniła sposób myślenia zwłaszcza ludzi młodych. „(…)zmiany kulturowe i odmienne odniesienie do terytorium sprzyjają w Kościele, dzięki obecności Ducha Świętego, nowemu rozeznaniu wspólnotowemu, „które polega na widzeniu rzeczywistości oczami Boga, z myślą o jedności i komunii”. Dlatego należy pilnie zaangażować cały Lud Boży w przyjęcie zaproszenia Ducha Świętego, aby przeprowadzić procesy „odmłodzenia” oblicza Kościoła.” – czytamy w dokumencie.

CZYTAJ TEŻ: Watykan opublikował vademecum nt. walki z nadużyciami wobec nieletnich

W dokumencie można także przeczytać, że ofiara składana podczas mszy świętej nie powinna być „ceną do zapłaty”, ani „wymaganą taryfą”. Ofiara, jaką składają wierni na tzw. „tacę” oraz za udzielony sakrament powinna być ich dobrowolną decyzją, a nie rodzaj „podatku sakramentalnego”. To wierny powinien sam zdecydować, czy chce złożyć ofiarę i ile ona powinna wynosić. Z drugiej strony Kongregacja ds. Duchowieństwa zaznacza w dokumencie, że „ważne jest działanie uświadamiające wiernych, aby chętnie przyczyniali się do zaradzania potrzebom parafii, które są „ich sprawą” i by nauczyli się o nie spontanicznie troszczyć, szczególnie w krajach, w których ofiara za celebrowaną Mszę Świętą jest nadal jedynym źródłem utrzymania dla kapłanów, a także jednym ze środków materialnych niezbędnych do ewangelizacji.”

Msza święta nie powinna mieć żadnych znamion „transakcji i handlu”, a duchowni mimo braku ofiary powinni odprawiać sakramenty zwłaszcza za tych najuboższych. Dokument podsuwa duchownym rozwiązanie tej kwestii anonimowymi zbiórkami ofiar. „tak, aby każdy poczuł się wolny w ofiarowaniu tego, co może lub co uważa za słuszne, bez obowiązku poczuwania się, by odpowiedzieć na jakieś oczekiwanie lub określoną opłatę.”

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ DOKUMENTU KONGREGACJI DO SPRAW DUCHOWIEŃSTWA

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Katolicy mogliby płacić podatek, aby ich ksiądz miał z czego żyć, skoro nie może na siebie pracować. Od reszty społeczeństwa wara!

  • Reszcie społeczeństwa wara od kościoła. Niech płacą podatek od braku wiary, państwo musi za nich myśleć i mówić co mogą a czego nie mogą.

 2. Gdyby tak było za pogrzeb zapłacił bym 5zl za wesele 5zl, niestety sztywny cennik istnieje, pozdrawiam i do nie zobaczenia

 3. Porządek to zacząłbym robić z cwaniakami przykościelnymi np: cmentarz przy Bema i jego „szefostwo” w budce przykościelnej. Kasują za wykopek i odprowadzenie do grobu 700zł, a spróbujcie zażądać jakiegoś dokumentu na to.

  • Rok temu pochowałam męża ,msza była w Farze i ksiądz całą msze obserwował zgromadzonych czy chodzą do kościoła i oczywiście kościelny z tacą się przeszedł jakby za mało za pogrzeb było ,u mojej kuzynki w innym mieście księża liczą sobie osobno za msze i osobno za odprowadzenie na cmentarz , sposób zachowania księdza przy słowach i poświęceniu (z prochu powstałes w proch się obrucisz )zaczoł się śmiać ,żeby nie ludzie dostał by w pysk 🙅,tak to jest jak dewocja przez wieki wyniosła ich na bożkòw i wszyscy mamy ich wielbić ,niech zarabia na swoje a nie doja z ludzi kase.

 4. Bo papieża reszta czarnych wyklnie z ambony i obrzucili anatemą ,jak świat komeszkòw utrzymuje się z dojenia innych naiwnych dewotek i ciągnięcia z sakramentów ile się da tak na cmentarzu jest tak gdzie kler i zakonnice jest wyczyszczone i kwiaty zawsze świeże tak innych groby moga zarosnąć chwastem a tymi grobami musimy sami sobie zrobić , jak nic pomyśla ze papież coś ściemnia , przecież oni to wampiry wyssaja nawet z umarłego kase ,nawet na pogrzebach nie umie się zachować jeden z drugim ,czarna mafia ,jeśli by było tak jak papież nakazuje to z czego by te pasożyty żyły .🙅

  • To chyba najdłuższe zdanie na świecie. Niezrozumiałe, pełne błędów ale za to najdłuższe i z emotką na koniec.

  • Gender matwa jak nie rozumiesz co jest dla innych oprócz ciebie zrozumiałe to po co zabierasz glos i piszesz jakieś bazgroły i wypociny zrozumiałe wyłącznie dla ciebie ,😵

  • To przecież teraz takie modne słowo „nienawiść”. Gdzie ją widzisz? Bo ja dostrzegam w komentarzach PRAWDĘ jak to wygląda w rzeczywistości.

  • Daw ,a ty kto obrońca ich ,prawda w oczy kole ,z czego ludzie maja być zadowoleni skoro doją ludzi za wszystko a pieniądze maja od ludzi ,państwa i Watykanu i o zabytki jakim są kościoły i kapliczki tez dostają od …może trzeba się dowiedzieć a nie naiwne osoby głęboko dojące się doić pod hasłem na remont kościoła i dachu itd .

 5. Nienawiść jest bo to co wyprawia kościół w dzisiejszych czasach to woła o pomstę do nieba. Kapłani mają służyć wiernym być pomocną dłonią a oni tylko wszystko przeliczają na pieniądze, jak idziesz płacić to jest co łaska ale niemniej niż tyle. Odpychają ludzi od kościoła.

 6. To tylko puste słowa, czarna zaraza i tak będzie robić swoje, a papież Franciszek za bardzo niech nie fika bo go zmienią….

 7. Popieram ,jak coś nie tak jest to jakoś juz pontyfikat dobiega końca już w katakumbach z czarnymi podniebieniami spoczywają ,oby jego pontyfikat nie dobiegł końca ,był stary, chory i w ogóle ..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick