Watykan opublikował vademecum nt. walki z nadużyciami wobec nieletnich

0
Kongregacja Nauki Wiary zebrała przepisy kościelne dotyczące postępowania w sprawie aktów pedofilii w kościele we wspólny dokument - vademecum będący zbiorem kwestii proceduralnych w tym zakresie. Powstał on na prośbę kardynałów, którzy spotkali się z papieżem właśnie w związku z wychodzeniem na światło dzienne kolejnych aktów pedofilii w polskim kościele.

Zakończyły się prace nad vademecum dotyczącym zbioru aktów w sprawie walki z nadużyciami wobec nieletnich w kościele. Prosili o nie biskupi podczas nadzwyczajnego szczytu zwołanego w sprawie przeciwdziałania nadużyciom. Zwołał go papież Franciszek, zapraszając do Watykanu przewodniczących episkopatów z całego świata.

CZYTAJ: “Jestem do Waszej dyspozycji” – abp. Ryś zwraca się do wiernych Diecezji Kaliskiej

Zadanie utworzenia ram w tym zakresie powierzono Kongregacji Nauki Wiary. Jak informują media watykańskie, “nie wprowadza ono żadnych nowych norm”, ale w przejrzysty sposób systematyzuje dotychczas obowiązujące zasady. – To swoisty podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak biskupi i przełożeni zakonni mają postępować, gdy otrzymają zgłoszenie – mówi abp Giacomo Morandi, sekretarz watykańskiej kongregacji cytowany przez Vatican News.

Dokument liczy 30 stron i zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wyznacza też zasady działania od momentu otrzymania zgłoszenia o nadużyciu aż do zakończenia procesu. Czytamy w nim, że należy skrupulatnie zweryfikować każdy potencjalny przypadek nadużycia ze strony duchownych. “Nie zaleca się odrzucania a priori wiadomości o przestępstwie pochodzącej ze źródeł, których wiarygodność na wstępie wydaje się wątpliwa. Czasami wiadomość o przestępstwie nie zawiera szczegółowych okoliczności zdarzenia (nazwiska, miejsca, czas…). Jednak nawet jeżeli jest niejasna i nieokreślona, musi być odpowiednio oceniona i, na ile to możliwe, z należną uwagą zgłębiona” – znajdujemy w Vademecum.

Z dokumentu dowiadujemy się również, że “dochodzenie należy prowadzić przestrzegając przepisów prawa państwowego obowiązujących w danym kraju”.

VADEMECUM DOTYCZĄCE WYBRANYCH KWESTII PROCEDURALNYCH W ZAKRESIE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKACH NADUŻYĆ SEKSUALNYCH POPEŁNIANYCH PRZEZ DUCHOWNYCH WOBEC MAŁOLETNICH

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick