Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, a zarazem w dniu Święta Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim odsłonięto pomnik Hallerczyków. W ten sposób ostrowska społeczność uhonorowała tych, którzy poświęcili życie dla obrony kraju i podtrzymania rodzącej się wiek temu wolnej Polski. Błękitna Armia gen. Józefa Hallera wpisała się złotymi głoskami w historię walk o niepodległość. Powrót z emigracji do Ojczyzny było ważnym i znaczącym momentem w kontekście walk o niepodległość i podtrzymaniu narodowego ducha zwycięstwa.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Błękitne mundury – pamiętamy…
Ostrów Wielkopolski był przystankiem na trasie powrotu gen. Hallera do kraju. W Niedzielę Wielkanocną 20 kwietnia 1919 roku pociąg, którym podróżował, zatrzymał się właśnie na ostrowskim dworcu. Stąd nieprzypadkowa lokalizacja pomnika przed budynkiem dworca kolejowego. Krótka wizyta Hallerczyków i samego generała została przez niego skrzętnie odnotowana w pamiętniku, który prowadził. „Dojeżdżamy do Ostrowa Wielkopolskiego. Tam dopiero uciecha, żołnierze wyskakują po prostu z pociągu i leżą pokotem, całując ziemię świętą polską”.
Błękitną Armię tworzyli także mieszkańcy naszego regionu, o czym ma przypominać odsłonięty pomnik, pod którym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, by uczcić ich odwagę, zaangażowanie i oddanie w walce o obronę kształtujących się wschodnich granic II Rzeczypospolitej oraz wartości wyznawanych przez Europę w starciu z Armią Czerwoną.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz