Ostrowianie w błękitnych mundurach

6
20 kwietnia 1919 roku pierwszy pociąg z żołnierzami błękitnej armii generała Józefa Hallera przejeżdżał przez Ostrów Wielkopolski wracając z Francji do Polski. Wtedy była to nie sobota, lecz niedziela wielkanocna, a samego Hallera i jego żołnierzy witały tłumy mieszkańców, bo błękitne mundury były dla nich symbolem odrodzonej Rzeczpospolitej. Dziś mija dokładnie 100 lat od tamtych wydarzeń.

Armia Polska we Francji została utworzona 4 czerwca 1917 roku. Składała się z amerykańskich ochotników oraz z polskich jeńców z armii niemieckiej i austro-węgierskiej. Choć żołnierze nie walczyli w I wojnie światowej, bo ta zdążyła się już zakończyć, znaczenia Błękitnej Armii nie sposób przecenić – mówi Maciej Kowalczyk, którego pradziadek był Hallerczykiem.

Mimo zasług pamięć o Hallerczykach nie jest zbyt żywa. O jej wskrzeszenie walczą m.in. ci, którzy są potomkami żołnierzy Błękitnej Armii. Z Ostrowa Wielkopolskiego pochodziło co najmniej kilku żołnierzy. Mają oni swoją tablicę pamiątkową na dworcu, bo tam zatrzymywały się pociągi z powracającą z Francji Błękitną Armią.

Pierwszy transport, entuzjastycznie witany przez ostrowian przejechał przez Ostrów dokładnie 100 lat temu, w niedzielę wielkanocną 20 kwietnia 1919 roku. Tę historię oraz losy kilku związanych z ostrowem Hallerczyków przypomnimy państwu w reportażu pt. „Ostrowianie w błękitnych mundurach”, który znajdą państwo w świątecznej ramówce Telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. Panie Darku, piękna lekcja historii. Wielki podziw dla Pana wiedzy regionalnej. Miałam okazję porozmawiać z Panem Grześkiem, żałuję że tylko raz. Pozdrawiam

  2. Prawdziwym znawcą historii Halerczyków jest Pani Dominik-Stawicka. Z nią należałoby przeprowadzić wywiad.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick