Odolanowski ratusz w remoncie. Urzędnicy jesienią wrócą tam po 10 latach przerwy

0
Dziesięć lat temu odolanowscy urzędnicy przeprowadzili się z budynku ratusza do pobliskiej szkoły. Od tego czasu to właśnie tam mieszkańcy miasta i gminy załatwiają swoje sprawy. ratusz juz wtedy miał przejść remont, ale na planach się skończyło. Teraz dwukondygnacyjny zabytek w stylu neogotyckim doczekał się modernizacji z prawdziwego zdarzenia.

Jednym z elementów trwającej właśnie modernizacji odolanowskiego ratusza jest odnowienie elewacji budynku polegające głównie na piaskowaniu zabytkowej cegły. Ale renowacja zewnętrznej szaty zabytku to tylko kropla w morzu wykonywanych obecnie prac budowlanych. – W środku zostały wykonane wszystkie prace rozbiórkowe. Teraz trwają docieplenia dachu, stropodachu i instalacja elektryczna jest montowana – mówi Agnieszka Karwik z urządu Gminy i Miasta Odolanów.

Odolanowski urząd miasta i Gminy został przeniesiony do budynku po starej szkole w 2013 roku. Już wtedy były plany remontu ratusza, ale spaliły na panewce. Modernizacja rozpoczęła się w czerwcu 2022 roku i ma potrwać do października tego roku. – Budynek musi być dostosowany do obecnie panujących standardów, dotyczących m.in. osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Będzie tam zainstalowana winda. Nie wyobrażam sobie inaczej. Są takie, a nie inne wymagania, my z tymi wymaganiami nie dyskutujemy, wręcz przeciwnie, chcemy, żeby urząd był funkcjonalny i dostępny dla każdego mieszkańca miasta i gminy – tłumaczy Jan Prokop, zastępca burmistrza Gminy i Miasta Odolanów.

Budynek wewnątrz wygląda obecnie jakby ktoś wrzucił tam granat. Ściany skute do gołych elementów konstrukcyjnych, zerwana podłoga i instalacje elektryczne na etapie montażu – odolanowski ratusz jeszcze nigdy nie przechodził tak gruntownego remontu.

Ważnym elementem modernizacji jest adaptacja poddasza, które do tej pory było nieużytkowane. Po zakończeniu remontu będzie tam sala konferencyjna z zapleczem. Ale zanim tak się stanie zakończone musi zostać m.in. ocieplanie dachu i cała adaptacja tej części budynku. – Koszt całego remontu szacuje się na około siedem milionów złotych, z czego (…), a środki pozyskane do jest pożyczka w kwocie dwóch milionów dwustu tysięcy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na termomodernizację – dodaje Agnieszka Karwik.

Jak zapewnia główny wykonawca prac budowlanych, termin zakończenia robót jest na tę chwilę niezagrożony. Wszystko wskazuje więc na to, że odolanowscy urzędnicy jeszcze w tym roku wrócą do budynku ratusza po 10-letniej przerwie.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick