Odolanovia wycofała się z rozgrywek! Co to oznacza dla Victorii Ostrzeszów i Polonii Marcinki Kępno?

3
Victoria Ostrzeszów utrzymała się w PROEKO IV lidze dzięki Odolanovii Odolanów, która zdecydowała o wycofaniu z rozgrywek na tym szczeblu w przyszłym sezonie. Miejsce Victorii w barażach o utrzymanie zajmie Polonia Marcinki Kępno, która powalczy z Pogonią Łobżenica.

Choć sezon w wielkopolskie IV lidze już się zakończył i teoretycznie poznaliśmy zespoły, które spadną do niższej klasy rozgrywkowej, w praktyce sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej poinformował, że otrzymał decyzję władz Odolanovii Odolanów o przyszłości seniorskiej drużyny. Działacze tego klubu zdecydowali, że nie przystąpią do rozgrywek na tym samym szczeblu rozgrywek w sezonie 2021/22.

CZYTAJ TEŻ: Grzegorz Dziubek nie będzie dłużej trenerem Ostrovii! Znamy jego następcę

Kto się utrzyma, a kto zagra w barażach?

W środowisku piłkarskim od pewnego czasu pojawiały się pogłoski o trudnej sytuacji finansowej Odolanovii Odolanów. Na początku czerwca pytaliśmy piłkarzy o to, co dzieje się w klubie. – Może o sytuacji organizacyjnej nie będę się wypowiadał, bo nie jestem osobą upoważnioną, żeby na takie sprawy rozmawiać. Ale w szatni staramy cieszyć się tym, bo tylko i wyłącznie to, że każdy z nas kocha grać w piłkę nożną, to dalej nas to jara i spotykamy się po prostu, żeby czerpać z tego przyjemność. Chociaż po każdym przegranym meczu po 0:4, 0:5 odechciewa się grać w tę piłkę, ale staramy się do kupy zebrać i dociągnąć do końca sezonu i jakoś z twarzą się jeszcze pokazać – powiedział Telewizji Proart po meczu z LKS-em Gołuchów Mikołaj Marciniak z Odolanovii.

Problemy, z którymi borykał się klub, naświetlał też w magazynie Trzecia Połowa Piotr Konstanciak, trener zespołu, który nie miał wiosną do dyspozycji zbyt szerokiego składu. To utrudniało rywalizację na równym poziomie z najlepszymi drużynami w PROEKO IV lidze. – W styczniu po obietnicach prezesa, że wszystko jest poukładane, niestety, dzisiaj drużyna jest w takim stanie, w jakim jest. Nie chcę się za bardzo rozwodzić na ten temat. Wierzę, że prezes to wszystko jeszcze dźwignie, spróbuje uratować to wszystko, bo naprawdę to, co zrobili, jest niesamowite – powiedział trener Piotr Konstanciak. – Teraz zadajemy sobie pytanie, czy aż taki wysoki wynik był potrzebny. Dzisiaj klub temu nie podołał. Jeśli chodzi o zawodników, to chciałbym mieć taką drużynę wszędzie. Takich chłopaków, którzy przy – mówiąc w cudzysłowie – bałaganie w klubie nigdy się nie pokłócili, nikt na nikogo nie zganiał. Dograliśmy tę rundę honorowo, jak mężczyźni do samego końca. I za to należą się oklaski dla całej drużyny – dodał.

CZYTAJ TEŻ: Ósmy raz Raszków został kolarską stolicą Polski

W poniedziałek przedstawiciele Odolanovii poinformowali Wielkopolski Związek Piłki Nożnej o wycofaniu się z rozgrywek PROEKO IV ligi w sezonie 2021/22. To oznacza, że należało zmienić pary barażowe. Problemy Odolanovii są radością dla Ostrzeszowa, który miał walczyć właśnie w barażach o utrzymanie na tym szczeblu rozgrywek. Zespół prowadzony przez Leszka Krutina nie będzie musiał tego robić. Victoria automatycznie się utrzymuje, zajmując miejsce drużyny z Odolanowa.

To oznacza z kolei, że miejsce Victorii Ostrzeszów w fazie barażowej zajmie Polonia Marcinki Kępno – kolejny zespół w tabeli. Po zakończeniu rozgrywek ligowych ta drużyna teoretycznie spadła z ligi, ale przez wzgląd na problemy Odolanovii, weźmie udział w barażach i ma szansę na utrzymanie się na dotychczasowym szczeblu rozgrywek.

Co dalej z Odolanovią?

Formalnie Odolanovia Odolanów spada na ostatnie miejsce w tabeli PROEKO IV ligi, a więc automatycznie będzie brana pod uwagę przy tworzeniu V ligi na sezon 2021/22. „Wycofanie z IV ligi nie jest równoznaczne z całkowitym rozwiązaniem drużyny seniorskiej w Odolanowie. Klub czyni starania, by przystąpić do zmagań w niższej lidze. Z tego też względu informacje o wszelkich zmianach w V lidze i klasach niższych zostaną przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej przedstawione na początku lipca po upłynięciu terminu zgłoszeń do rozgrywek” – czytamy w komunikacie WZPN-u.

Kto spada z IV ligi?

W momencie publikacji przez Wielkopolski ZPN tego komunikatu, z PROEKO IV ligi spada osiem zespołów. Są to: Ostrovia 1909, Lubuszanin Trzcianka, Warta II Poznań, Polonia Leszno, Krobianka Krobia, TPS Winogrady, GKS Dopiewo, a także Odolanovia Odolanów.

Kto z kim zagra w barażach?

Baraże o IV ligę
Polonia Kępno – Pogoń Łobżenica
Victoria Skarszew – Kania Gostyń

Baraże o V ligę
Polanin Strzałkowo – Radwan Lubasz
Nasza Dyskobolia Grodzisk Wlkp. – Kłos Zaniemyśl
Meblorz Swarzędz – Jarota II Jarocin Witaszyce

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Czyli zabrakło 1 pkt żeby grać w barażach ??? Czyli kilka minut w Ostrzeszowie, minuta z Wartą , ech. A nie wspomnę karnego z Dopiewem – to byłyby 2 pkt. To trzeba mieć niefart, oraz niestety bram umiejętności kilku zawodników.

    • Trzeba być naprawdę słabym, by takie miasto spadło na 6 poziom rozgrywkowy. To Kalisz zajął 5 miejsce juniorami w 4 lidze, a my szkolimy i szkolimy, a to nic nie daje.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick