Odkomarzą i odkleszczą, bo… nadchodzi festiwal

0
Fot. Pixabay
Sobota w Parku Radolińskich będzie przebiegać pod znakiem odkomarzania i odkleszczania. Prace zaplanowano na późny wieczór. Mieszkańcy będą mogli więc przez cały dzień korzystać z dobrodziejstw zielonych płuc Jarocina.

Uciążliwa obecność komarów to zmora wszystkich zielonych przestrzeni. Doskonale wiedzą o tym osoby, które lubią spacerować po parkach i lasach. Ci, którzy do tego celu wybierają Park Radolińskich w Jarocinie, wkrótce powinni odczuć ulgę. W sobotę (10 lipca) ma się odbyć dezynsekcja, a więc odkomarzanie i odkleszczanie.

CZYTAJ TEŻ: Wiemy, kto wystąpi w lipcu w “zielonym amfiteatrze”! [POSŁUCHAJ]

Prace zaplanowano z myślą o zbliżającym się Jarocin Festiwalu, który rozpocznie się 15 lipca Jarocińskimi Rytmami Młodych. Koncerty finałowe odbędą się w oddanym właśnie do użytku amfiteatrze zlokalizowanym w parku. – Dezynsekcja ma sprawić, że uczestnicy zbliżającego się festiwalu oraz użytkownicy parku będą mogli swobodnie z niego korzystać, bez narażania się na ukąszenia natarczywych owadów – mówi Marzena Jeleniewska-Jankowska, kierownik referatu zieleni miejskiej w jarocińskim urzędzie.

Specjalistyczna firma, która zajmie się dezynsekcją, ma przeprowadzić oprysk tzw. grubą kroplą, a więc opryskiwaczem plecakowym oraz gorącą mgłą, czyli zamgławiaczem termicznym. Zabiegi mają zostać przeprowadzone przy dużej polanie (vis a vis wejścia do Pałacu Radolińskich), na terenie amfiteatru i w okolicy stawu. Tam znajduje się wiele ławek i mieszkańcy chętnie spędzają w tej okolicy czas. – Połączenie obu metod daje najlepsze efekty, które – w zależności od pogody – utrzymują się nawet do dwóch miesięcy. Zastosowane środki zabijają komary i kleszcze, a jednocześnie nie są szkodliwe dla ludzi – podkreśla Marzena Jeleniewska-Jankowska.

Firma wykonująca zabieg, ma skorzystać z substancjami z grupy pyretroidów, które są trujące dla zwierząt, ale mało szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt. Odkomarzanie zaplanowano na wieczór, aby nie truć pszczół.

Urzędnicy apelują jednak, aby – mimo niskiej szkodliwości substancji – użytkownicy parku zachowali bezpieczną odległość od pracowników wykonujących zabieg.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick