DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Oddziały dziecięce nie muszą być deficytowe"

Na 60 możliwych uzyskał 55 punktów i w stosunku do ubiegłego roku poprawił się o pięć pozycji. – To dobra informacja także dla nas, jako organu prowadzącego, który ze swojego budżetu przeznacza znaczne środki na inwestycje w szpitalu. Ale gratulacje należą się wszystkim pracownikom, od salowej po dyrekcję. W ciągu roku powstają różne rankingi, ale najważniejsze jest to, że są potwierdzeniem, że nasz szpital się rozwija. Wiem, że potrzeb wciąż jest wiele, ale też planów mamy w tym zakresie nam nie brakuje – napisał na swoim profilu Paweł Rajski, starosta ostrowski. 

To kolejna edycja rankingu publikowanego przez Rzeczpospolitą i przygotowywanego we współpracy z firmami Magellan i Deloitte. Szpitale analizowane były w trzech kategoriach placówek z kontraktem do 29 mln, w przedziale 30-69 mln zł oraz powyżej 69 mln zł. Ostrowski szpital oceniany był w kategorii placówek powyżej 70 mln zł. Analitycy brali pod uwagę: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach decydowała o zajętym ostatecznie miejscu. W ubiegłym roku ostrowski szpital zajął 7. Miejsce, ale w bieżącym znalazł się już na bardzo wysokim drugim miejscu na prawie sto analizowanych palcówek. Na 60 możliwych, uzyskał 55 punktów, a do pierwszego miejsca zabrakło mu zaledwie dwóch punktów.

Komentując wynik Ostrowa dziennikarze Rzeczypospolitej napisali; (…) O tym, że oddziały dziecięce nie muszą być deficytowe, świadczy przykład laureata drugiego miejsca – Zespołu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Szpital, który jeszcze sześć lat temu miał 30 mln zł długu, dziś realizuje trzy wielkie inwestycje, w tym budowę pododdziału leczenia oparzeń u dzieci, który będzie trzecim – po szpitalach w Szczecinie i Łęcznej – miejscem leczącym ciężko poparzonych małych pacjentów. A to nie koniec inwestycji realizowanych z myślą o dzieciach.

Kończymy rozbudowę oddziału neonatologicznego, który od 2012 r. ma trzeci stopień referencyjności. Oddział Intensywnej terapii noworodka zostanie wzbogacony o osiem nowych stanowisk wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia. Zainwestowaliśmy również w rozbudowę szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) dla dzieci. W przyszłości będziemy starać się o status dziecięcego centrum urazowego. Już dziś spełniamy większość kryteriów – mamy choćby lądowisko dla helikopterów i naszą perełkę – doskonały oddział chirurgii i traumatologii dziecięcej. Tym bardziej że do najbliższego takiego centrum – w Poznaniu – mamy 130 km – mówi dr Bierła, lekarz chorób wewnętrznych i medycyny ratunkowej, który zarządzanie szpitalem łączy z dyżurami w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym i karetce – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

Największą inwestycją jest budowa nowego skrzydła szpitala. Dzięki temu placówka zyska 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W nowym skrzydle jako pierwszy wprowadzi się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a planuje się przeniesienie tam także Oddziału Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Oparzeń, który jest trzecią tego typu placówką w Polsce.

Tak wysoka lokata naszego szpitala to bardzo dobra informacja dla nas jako organu prowadzącego, który także przeznacza ze swojego budżetu duże środki na inwestycje w szpitalu. Gratulacje należą się Dyrekcji, ale także wszystkim pracownikom szpitala. W ciągu roku powstają różne rankingi, które badają różne obszary działalności, ale ważne w nich jest dla nas to, że potwierdzają pewną tendencję. Są zewnętrzną oceną tego, że szpital się rozwija, chociaż potrzeb jest bardzo wiele, ale też planów mamy w tym zakresie sporo. Kilka lat temu jako Zarząd i Rada Powiatu zadecydowaliśmy, że sposobem wyjścia z problemów są inwestycje w perspektywiczne obszary i cieszę się, że to przynosi efekty – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz