Od 6 grudnia jeździmy „na suwak” i tworzymy korytarze życia [WIDEO]

1
Fot. Pixabay
W piątek 6 grudnia wejdzie w życie nowelizacja przepisów ruchu drogowego. Kierowcy będą musieli jeździć "na suwak" i tworzyć korytarze życia na drogach, na których doszło do wypadku drogowego. Kierowcy, którzy nie będą stosować się do nowych przepisów, będą mogli zostać ukarani mandatem w wysokości nawet do 500 zł.

Już w piątek 6 grudnia wejdą w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Kierowcy będą musieli zwracać uwagę, aby przestrzegać dwa nowe przepisy.

Jazda „na suwak”

Kiedy zmniejszy się większa liczba pasów ruchu prowadzących w tym samym kierunku, będziemy musieli na zmianę pozwalać włączać się do ruchu pojazdom przebywającym na kończącym się pasie. Warto jednak pamiętać, że przepisy będzie dotyczył wyłącznie sytuacji, w których będą utrudnienia w ruchu.

>> Jeden pijany uciekał przez policją, drugi pędził w terenie zabudowanym <<

Korytarz życia

Jest to utworzenie wolnej przestrzeni dla służb ratowniczych, które zmierzają na miejsce wypadku, a na trasie jest korek.

Jak poprawnie utworzyć korytarz życia? Kierowcy stojący na lewym pasie ruchu, muszą zjechać maksymalnie do lewej strony, a kierowcy stojący na pozostałych pasach, mają obowiązek zjechać w prawą stronę. W ten sposób utworzy się przestrzeń dla ratowników medycznych, straży pożarnej i policji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że o uratowaniu osoby poszkodowanej w wypadku często decydują sekundy.

>> Śmiertelny wypadek na DK12. Zderzenie busa i ciężarówki <<

Mandaty

Jak informuje policja, taryfikator nie został jeszcze zaktualizowany i poszerzony o kwoty za niestosowanie się do nowych przepisów. Nie oznacza to jednak, że kierowcy, którzy nie będą przestrzegać nowych wytycznych, nie zostają ukarani mandatami. Wręcz przeciwnie. Policjant indywidualnie zdecyduje, jak wysoki mandat w przedziale od 20 do 500 zł wystawi w sytuacji nieprzestrzegania prawa.

Tak wygląda prawidłowo utworzony korytarz życia

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Nareszcie coś pozytywnego powstało w kodeksie drogowym mam na mysli jazdę NA SUWAK i KORYTARZ ŻYCIA szkoda tylko , że kierujący sami nie wpadli na ten pomysł i trzeba było nas zmusić do uprzejmości pod rygorem mandatu w pierwszym przypadku to jazda na suwak gdzie człowiek musiał przestać do godziny nim załapał się na lukę i mógł wjechać, bo korytarz życia to nie podlega dyskusji. Mam jeszcze taka prośbę czy zamiast takich pierdół jakie prowadzi TVN TURBO ” PIRAT ” nie lepiej ten czas przeznaczyć na przypomnienie przepisów w ruchu drogowym i związanym z nim nowinkami i przedstawiać jak jeździć poprawnie. Do finansowania tego mogłyby przylaczyc sie firmy ubezpieczeniowe bo i one na tym zyskaja.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick