DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Obywatelskie ujęcie w centrum miasta. Kolejne w ciągu zaledwie kilkunastu dni

Pijani kierowcy to plaga polskich dróg. Nic sobie nie robią z bezpieczeństwa swojego i innych, za każdym razem stwarzając potencjalne zagrożenie dla życia lub zdrowia. Mimo apeli i tragicznych wypadków, które są najdobitniejszym przykładem tego, jak może zakończyć się jazda będąc pod wpływem alkoholu, nadal wiele osób wsiada za kółko będąc „na podwójnym gazie”.

CZYTAJ TEŻ: Ukrywał się w naszym regionie! Zatrzymali jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie

Być może tragedii właśnie zapobiegli mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, którzy dokonali obywatelskiego ujęcia. Na Alei Słowackiego, a więc na jednej z ruchliwszych ulic w mieście, zatrzymali kierowcę ciężarowego MAN-a. 50-latek z powiatu pleszewskiego nie mógł kontynuować jazdy. Na miejsce wezwano policję. Badanie alkomatem wykazało prawie 1,5 półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień.

Raptem kilka dni temu (6 maja) ostrowscy policjanci także zostali poinformowani o obywatelskim zatrzymaniu kierowcy. – Jak ustalili mundurowi, małżeństwo jadące ścieżką rowerową ulicą Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, zauważyło, iż kierujący samochodem osobowym, który zatrzymał się na ulicy Nadbrzeżnej przed wjazdem na ulicę Limanowskiego dziwnie zachowuje się za kierownicą. Podejrzewając, że kierowca może być pijany, małżeństwo postanowiło zatrzymać kierującego – informują funkcjonariusze.

Świadkowie uniemożliwili 34-latkowi dalszą jazdę, podjeżdżając pod wjazd. Zabrali kierowcy kluczyki. Po dojeździe radiowozu policjanci przebadali mężczyznę alkomatem. Urządzenie wykazało blisko 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawa trafi do sądu.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

 • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.
 • Sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
 • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości jest obligatoryjnie skazywana przez sąd na karę w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • J
  Jery

  czwartek, 19 maja, 2022

  Moja propozycja brzmi: odebrać alkomaty policji skoro ich nie używają i przekazać skoro obywatele ich wyręczają. Wygodniej jest posiedzieć w radiowozie np. na Wrocławskiej niż skontrolować kilka pojazdów. Nie tędy droga Panowie Policjancji.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz