DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego na ostatniej prostej

Generalny wykonawca może teraz bez przeszkód przystąpić do optymalizacji obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Inwestycja realizowana jest w systemie "projektuj (optymalizuj) i buduj". 

– Oznacza to, że Zamawiający (GDDKiA) posiada decyzję ZRID na wybudowanie drogi, jednocześnie chcąc zmniejszyć nakłady finansowe (bezpośrednie lub pośrednie), zleca Wykonawcy w ramach przetargu wprowadzenie pewnych zmian pozwalających to osiągnąć – tłumaczy Alina Cieślak z GDDKiA w Poznaniu. 

W tym przypadku optymalizacja to:

1.    Wykonanie rezerwy na trzeci pas ruchu nie w pasie dzielącym, lecz na zewnątrz korpusu drogowego,

2.    Dostosowanie parametrów i lokalizacji ekranów akustycznych do obowiązujących norm ochrony środowiska

3.    Zmiana rodzaju skrzyżowania z węzła drogowego na duże rondo.

Do tej pory generalny wykonawca mógł budować obwodnicę bez zmiany decyzji ZRID, ale część poprawek w projekcie dotyczy prawa budowlanego, więc wymaga decyzji zamiennej. Firma Mota-Engil wystąpiła o dwie zmiany ZRiD. 

– Jedna dla przeważającego odcinka w zakresie zmiany ekranów akustycznych dostosowujących do nowych norm akustycznych oraz zmiany niektórych elementów drogi oraz druga dotycząca zmiany węzła Przygodzice na rondo. Taki podział umożliwił wykonawcy łatwiejszą realizację zadania na podstawie już posiadanych decyzji administracyjnych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie są to dodatkowe decyzje ZRID, tylko zmiany istniejącej (uzyskanej w 2010 roku) decyzji – tłumaczy Cieślak. 

Termin oddania obwodnicy do użytku mija w lipcu 2017 roku. 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz