Obowiązkowa segregacja. Pojemniki BIO w sprzedaży, czas na aktualizację deklaracji

10
Już są w sprzedaży pojemniki na bioodpady, a do końca czerwca należy zaktualizować deklarację śmieciową. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, jak i wszyscy Polacy, muszą od 1 lipca stosować się do zasad obowiązkowej segregacji odpadów oraz do specjalnych kubłów wyrzucać odpady biodegradowalne.

Od 1 lipca mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą zobowiązani do selektywnej zbiórki bioodpadów i gromadzenia ich w brązowym pojemniku o pojemności co najmniej 120 litrów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli tego uniknąć, o ile zdecydują się a stworzenie kompostownika. Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Pojemniki są już w sprzedaży. – Posiadamy pojemniki o pojemności 120 litrów i 240 litrów, są w ciągłej sprzedaży. Nie ma ograniczeń co do ilości pojemników, można kupić ich kilka. Ważne, aby odpady bio trafiały właśnie do brązowych kubłów – mówi Beata Rybka z ostrowskiego Miejskiego Zakładu Oczyszczania. Pojemniki można nabywać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Lotniczej. Ich cena zaczyna się od kwoty kilkudziesięciu złotych za pojemnik 120 litrów.

PRZECZYTAJ: Nowy pojemnik na śmieci w Ostrowie? Tak – brązowy na bioodpady

Ważne, aby sprawdzić jaką obecnie mamy złożoną deklarację śmieciową w urzędzie. Segregacja odpadów będzie obowiązkowa, co trzeba udokumentować.  – Mieszkańcy, którzy obecnie mają złożoną deklarację, że nie segregują odpadów, zobowiązani są do końca czerwca złożyć nową deklarację, w której zobowiązują się do gospodarowania odpadami w sposób selektywny – wyjaśnia Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Na razie nie zmienia się stawka za wywóz śmieci. Utrzymuje się ona na poziomie 18 złotych od osoby. Nie mniej już dziś wiadomo, że jeszcze w tym roku wszystkich czeka kolejna podwyżka, prawdopodobnie nie uniknie tego żaden samorząd. Warto też pamiętać, że unikanie obowiązku segregacji odpadów i posiadania pojemnika na bioodpady lub kompostownika może grozić sankcjami karnymi. Odpowiednie organy będą uprawnione do tego, by kontrolować czy mieszkańcy odpowiednio gospodarują odpadami.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Jak często jest przewidziany odbiór bioodpadów z posesji?! Ile razy w miesiącu?
  Jest to istotna informacja determinująca wybór wielkości pojemnika na bioodpady!

  • Przeważnie tu odbierają dwa razy w miesiącu w miesiącu, ale są dwa miesiące w roku gdzie odbierają trzy razy.

  • W Ostrzeszowie od kilku lat pojemniki na BIO są dostępne dla mieszkańców.
   Zdarzało się, że odbierane były razem ze zmieszanymi, jednym transportem ;(

  • 5
   3

   Kubeł kupić, ale tylko w MZO. I to tylko brązowy. W powiecie mogą być nalepki na kosze, kosze kupowane w innych miejscach, ale MZO robi “byznes”. Cena z sufitu i się kręci. A co? A za dowóz kubła też 20 złotych.
   A odbiór – raz w miesiącu – niech śmierdzi mieszkańcom na posesjach. Już giniemy w workach (odbierane co miesiąc) – bo segregacja. Teraz będzie capić w całym mieście, a nie tylko na Zębcowie. 🙂

 2. 3
  2

  Ktos znowu niezle zarobi na produkcji pojemników a sam pomysł głupota do kwadratu, jeszcze troche to wymyslą kolejnych kilka pojemników

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick