O szczątkach ludzkich w Pałacu Radolińskich

0
Antropolożki badające szczątki ludzkie, wydobyte podczas prac archeologicznych na cmentarzu przy kościele św Ducha w Jarocinie, spotkają się z mieszkańcami miasta. Wszyscy zainteresowani mogą przyjść do Pałacu Radolińskich w niedzielę 25 sierpnia o godz. 16.00. Beata Drupka i Joanna Wysocka opowiedzą nie tylko o prowadzonych badaniach, ale też odpowiedzą na pytania dotyczące swojej pracy jak np. ile informacji można wyczytać z ludzkich szczątków.

Kościół świętego Ducha w Jarocinie to najstarsza świątynia w mieście. Prace archeologiczne, podczas których wydobyto szczątki znajdujące się na terenie cmentarza, związane są z budową w tym miejscu amfiteatru. W latach 1770 – 1820 chowano tam zmarłych parafian. Po zakończonych badaniach, prowadzonych przez absolwentki antropologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, szczątki mają zostać pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym. – Wydobyty w trakcie badań archeologicznych materiał kostny, w tym całe szkielety, poddany obecnie zostaje dokładnym oględzinom. Już dziś antropolożki mogą mówić np. o konkretnych chorobach dotykających naszych chrześcijańskich przodków – czytamy na stronie Urzędu Gminy i Miasta Jarocin.

Spotkanie z Beatą Drupką i Joanną Wysocką odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 16.00 w Pałacu Radolińskich. Antropolożki opowiedzą m.in. o tym jak przebiegają badania i czego można dowiedzieć się na podstawie ludzkich kości. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Jarocinie. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick