O ile dokładnie i dlaczego OZC chce podniesienia cen za ogrzewanie?

21
Prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego przekonuje, że znacząca podwyżka cen za ogrzewanie jest konieczna, bo drastycznie wzrosły koszty związane z zakupem praw do emisji CO2, węgla, gazu, a także opłaty dotyczące biomasy. Proponowana przez OZC podwyżka ma sięgać 87%. Aby mogła wejść w życie, musi zostać zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki. Na razie URE nie odpowiedziało ostrowskiej spółce.

Wracamy do tematu poruszonego podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Jednym z najważniejszych spraw omówionych w trakcie posiedzenia była planowana podwyżka cen za ogrzewanie dostarczane przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. W trakcie obrad padły słowa, że może to być nawet wzrost cen o 102%. Okazuje się, że we wniosku złożonym przez OZC do Urzędu Regulacji Energetyki widnieje nieco inny pułap.

Mowa o złożonym około miesiąc temu dokumencie, z którego wynika, że podwyżka miałaby sięgnąć 87%. – Obowiązująca taryfa jest aktualna do 1 maja. Jeżeli wniosek nie zostanie zatwierdzony przez URE, nadal będzie obowiązywała stara taryfa – wyjaśnia w rozmowie z Telewizją Proart Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. – Mamy nadzieję, że urząd skłoni się i przyzna nam te 87% podwyżki cen ciepła, bo widzimy, że w Polsce ceny ciepła bardzo szybują do góry. Są ciepłownie, w których ceny poszły w górę o 300% – dodał.

Przyczyn tak wysokiej podwyżki za ogrzewanie, którą zaproponowali przedstawiciele ostrowskiej spółki ciepłowniczej, jest co najmniej kilka:

 • rosnące koszty praw do emisji CO2,
 • drastyczne podwyżki cen węgla,
 • wyższe ceny gazu,
 • podwyżki kosztów związanych z biomasą.

O przedstawionych różnicach w cenach poszczególnych surowców opowiedział prezes OZC-u. Szczegóły w materiale wideo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

 1. Takie argumenty mogą sobie wsadzić… Rząd ma następną wymówkę – „Putinoinflacje”. A prawda jest taka że PIS już nad inflacją nie panuje, nie byłoby wojny to zwalali by na pandemie. Druga sprawa to fakt z opłatami za emisję CO2 to UE też przegina. Każą zamykać kopalnie, węgiel coraz drozszy(np. eko groszek podrożał z 1000 na 2500!), ludzie kto może przechodzą na opał drewnem i lasy wycina się na potęgę. Ten rząd już nad niczym nie panuje a w TVP tylko się słyszy o sukcesach. Prawdziwa rzeczywistość Orwelowska…

  • Koniecznie musimy ustanowić NASZEGO CZEŁAWIEKA Z WARSZAWY na tron Polski i oglądać tylko TVN to będziemy szczęśliwi co najmniej 1000 lat, nawet do pracy nie będziesz musiał chodzić

 2. A gdzie według was trafia opłata za emisję CO2? Nie do budżetu UE, tylko zasila budżet państwa Polskiego. I ta kwota z założenia miała pójść na modernizację takich zakładów jak OZC. Tylko że nasz rząd te pieniądze przejada. Bo 13-14 emerytura, bo 500+, bo sto programów łapówka dla obywatela głosującego + . Do OZCu cała kwota z opłat emisji CO2 powinna wrócić w formie inwestycji.
  Druga sprawa węgiel. Naprawdę nie szło kupić tego węgla w zeszłym roku latem? I składować go na przykład w formie depozytu w Gorzycach? Naprawdę OZC żyje z dnia na dzień z takimi dostawami? Jak jakiś menel co idzie kupić pół worka węgla dopiero jak mu zaczyna być zimno.
  O prądzie to nawet nie warto wspominać. Bo inwestycje były oczywiste ale ich nie wykonano. Bo po co OZC farma wiatrowa czy farma paneli fotowoltaicznych.

  • odczep się od tej jednorazowej jałmużny dla emerytów czepiaj się tych co dostają co miesiąc ogromną kasę 500 plus i 12,5 tys plus i tych osób, które nigdy nie pracowały a mają emeryturę nie odprowadziły nawet jednej składki

  • to jest właśnie podejście ludzi głosujących na PIS … niech płacą Ci którzy zapierdzielają i ich na to stać, a ja chętnie przygarnę 13stą, 14stą a może i 15stą emeryturkę…. To właśnie dzięki wam mamy jak mamy … rzucą wam ochłap i lecicie w podskokach do urny. Pomyślcie o wnukach bo oni wam tego nie zapomną.

 3. Ile zarabia prezes Ozc ? Jakie posiada kwalifikacje na to stanowisko ? Podczas rozmowy telefonicznej ze mną zimą nie popisał się ani kulturą, ani merytorycznoscią. Pracownicy też zachowują się jak ***. A druga kwestia, ile kosztują pracownicy Ozc nas ? Czy tylu jest ich tam potrzebnych ? I ile wydają na reklamy w gazetach, o których wspomniano w interpelacji ?

  • Przepraszam Cię bardzo ale nie widzę tu ludzi na ulicach. Żyjemy w kraju gdzie nawet najgłupsze pomysły rządzących nie spowodują masowych, długotrwałych protestów. Polak prędzej machnie ręką i powie że ich protest nic nie zmieni. Jesteśmy w tej chwili jednym z najbardziej apatycznym społeczeństwem w Europie. Smutne niestety prawdziwe.

 4. Mam pytanie czy OZC sponsoruje jakieś sporty ect ? i dlatego takie podwyzki za ogrzewanie ? ile oni sami zarabiaja ? ile zarabia szef firmy ?Nikt nie jest wstanie mnie przekonać ze podwyżka za ogrzewanie musi byc 100% .NIE ZAPŁACE ,KONIEC KROPKA.

 5. A ja poproszę o informację ile ludzi wsadził do OZC na etaty do administracji w ramach sprawowanego przez siebie nadzoru właścicielskiego Pan Bartosz Ziółkowski, czy to były zatrudnienia konieczne, czy zatrudnione osoby miały właściwe wykształcenie i doświadczenie zawodowe ?

 6. Nie odpowiedział prezes na pytanie o 100 zł netto za GJ. dziś kosztuje 49 zł z groszami. Prezes opowiada o 87% czyli cena miałaby być niższa, więc jaka?

 7. zgupieli z ta podwyżką za ogrzewanie , ponad 100% ,i kto to wymyślił ? niech placa ci co mają pensje po 5 i 6 tys zl , a nie emeryci co mają 1.500 zl na cały miesiąc i z tego musza opłacić czynsz , wode prad gaz, lekki , i droga zywność . Komuś tutaj zaczyna rozum szwankować . OZC pisać sobie może dużo ale kto im zapłaci 100% ?? więcej . Mam watpliwości.

 8. Prezes tylko biadoli, jak to jest źle. Nic jak wyjść z tego. co na to Zarząd Spółdzielni, MZGM – najwięksi odbiorcy – zamierzają się tylko przyglądać ?

 9. Hahaha fajnopolacy płaczą. Siedzieliście cicho na dupach przez 2 lata jak oszukiwali was lipnymi testami i zamykali gospodarkę. Tarcze, testy, szczepionki…wszystko kosztuje. Teraz z uśmiechem na twarzy obwieszacie się flagami obcego panstwa a pseudo rząd daje przesiedleńcom w cholere przywilejów i cały socjal. Idzie wielka bieda i głód. A głównym sprawcą jest głupi naród sterowany przez media.

 10. najlepszym sposobem na zmniejszenie rachunku za ogrzewanie jest kupienie dodatkowego zrodla ciepla np. kominek.
  super wybor kominkow i biokominkow maja kratki.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick