Ostrowian czeka drastyczna podwyżka cen za ogrzewanie? Radny pyta, wiceprezydent odpowiada

44
Fot. OZC Ostrów Wlkp.
Wzrost opłat za ogrzewanie nawet o 102%? Radny Andrzej Kornaszewski zgłosił dziś zapytanie do prezydent miasta o potwierdzenie informacji o złożeniu przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki o zaakceptowanie nowej taryfy opłat. Zdaniem radnego, opłaty mają wzrosnąć dwukrotnie.

Na środowej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego padło pytanie o podwyżki cen ogrzewania miejskiego. Radny Kornaszewski poinformował, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy złożył do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy ciepła. – Nowa stawka za 1 GJ dla najpopularniejszych grup odbiorców od G2 do G5 ma wynieść 100 zł netto? W odniesieniu do dziś obowiązującej stawki 49,31 zł miałoby dać wzrost cen o 102,8%. Czyli jeszcze raz tyle. A w odniesieniu do obowiązującej rok temu w maju, wzrost o 178% – mówił radny Andrzej Kornaszewski.

Jednocześnie rajca domagał się ujawnienia wszystkich wydatków Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w 2021 roku, które nie są związane z ogrzewaniem. Na przykład sponsoring, umowy reklamowe z klubami sportowymi, wydatki na reklamę w prywatnych gazetach ogłoszeniowych w regionie i poza nim, wydatki na rzecz utrzymania miejskich spółek, itd. – Fundowanie mieszkańcom tak gigantycznych podwyżek jest czymś nieodpowiedzialnym i godnym potępienia. Patrząc na to, jak gospodaruje pani pieniędzmi, można odnieść wrażenie, że miasto jest w doskonałej kondycji finansowej, że stać nas na wszystko, a wygląda na to, że zdrenowane finansowo spółki miejskie odpowiadają na ten drenaż podwyżkami i sięgają do kieszeni mieszkańców – dodał radny.

Do pytań Andrzeja Kornaszewskiego odniósł się wiceprezydent Mikołaj Kostka. – Mogę potwierdzić, że taki wniosek został złożony i czeka na zatwierdzenie. W tej chwili trudno przesądzać, w jakiej formie on zostanie rozpatrzony. Jednak z ubolewaniem muszę stwierdzić, że prezes zarządu w świetle danych, głównie struktury kosztów i wpływu tych kosztów, nie miał wyjścia. Był zobligowany, aby taki wniosek do URE złożyć – powiedział podczas sesji.

Poinformował także, że wykaz kosztów niezwiązanych z ogrzewaniem zostanie przedstawiony na piśmie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

44 KOMENTARZE

 1. W prywatnych domach już od jesieni ceny węgla poszły o dużo więcej niż połowę a do tego trzeba samemu palić i amortyzacja piecy to dlaczego pan Kornaszewski tak się burzy

  • Miliony zysku z OZC w ostatnich latach przekazywano do CRK zamiast oszczędzać i inwestować, na przykład w sieci tak, żeby straty ciepła na przesyle były mniejsze, zamiast gromadzić zapasy kiedy opał był tańszy to wydawano kasę na spółkę energia, która niczego dla miasta nie zrobiła poza kosztami, na CRK. OZC wydaje od lat duże pieniądze dokładając do sportu zawodowego z pieniędzy nas mieszkańców. Z tego co pamiętam radny Kornaszewski przede wszystkim pytał czy to prawda. No i jeśli dziś miejskie ciepło będzie najdroższym ogrzewaniem w mieście, droższym niż gaz, a OZC zrezygnował z gazu i biomasy na rzecz węgla, za palenie którym musi dodatkowo płacić kary to kto tu jest winien? Mieszkańcy? Czy nieudacznicy rządzący tą spółką. No i jeszcze jedno- jeśli w ciągu roku ciepło miejskie drożeje prawie 200% to skąd taka podwyżka? I nie piszcie tu mądrale o cenach węgla. Bo inna jest cena węgla w detalu czy ekogroszku, tego którym się pali w domowych piecach, a inna kiedy OZC kupuje 10 czy 20 tys. ton miału.

 2. ,,,ZGUPIELI,,,i tak w blokach płacimy wysokie czynsze i za ogrzewanie , jak bedzie drożej to nie zapłace za ogrzewanie. Wystarczy, i dosyć okradania naszych portfeli. żywność droga, czynsze drogie, śmieci drogie, woda droga , a do emerytury dołoża 50 zl .koniec kropka.

  • To trzeba było bardziej myśleć przy wyborach. To pisiory i ich nieudolna polityka rozdawnictwa spowodowała że mamy co mamy. A jeszcze kłócą się z UE a pieniądze z KPO są Polsce potrzebne jak tlen.

  • Było nie głosować na PiS (wasze pokolenie).
   Tak się kończy zabawa w socjalizm ale widocznie było wam tęskno to macie.
   Biorę popcorn i podziwiam z uśmiechem skutki waszej głupoty.

 3. A moze, OZC konkretnie by pokazal uzasadnienie tej podwyzki.
  Moze warto sie przyjrzec przerostom w zatrudnieniu i wysokich placach.
  Jedno i drugie obnizyc i tak wysoka podwyzka nie bedzie konieczna.

  • Ty się chyba nazywasz wina Tuska. A co ma Urbaniak do tych nieudolnych rządów Klimkowej? Porównaj ceny z czasów Urbaniaka a teraz. I niech się nie zasłaniają wojną bo te wszystkie ruchy zaczęły się od dawna. Podwyższane co roku podatki od nieruchomości, ceny OZC od zeszłego maja pójdą o 178 %,ciekawe ile poszły stopy procentowe kredytów które Klimek tak beztrosko zaciąga… To jest wzorcowa gospodarka. Zadłużyć miasto, spierd…c na emeryturę chociaż jej się marzy parlament a reszta niech się martwi. Jej wystarczy

 4. W Ostrowie odbiorcy to w większości emeryci i renciści, którzy liczą każdą złotówkę. Od Grześkowiaka OZC miał jedną z najniższych cen w kraju. To nie Warszawa, czy Wrocław

 5. Szło tego uniknąć. Tylko w Ostrowie za dużo jest wydawanych pieniędzy na bzdury. Bo już od dłuższego czasu było wiadomo że będzie z tym problem jak np. Droższy wegiel czy gaz i sprawy klimatyczne . To zamiast głupi basen budować który I tak zysku nie będzie przynosił. To lepsza była by spalarnia śmieci. Bo czynik uboczny To ciepła woda którą było by można wykorzystać na ogrzewanie domów, i by rachunki nie poszly do góry. Bo mogę się założyć że niedługo znowu podniosą za śmieci. Z 29 na 35zl. Bo pieniędzy będzie brakować.

 6. Czegoś nie rozumiem to miasto ma dopłacać do ogrzewania tylko odbiorcą Ozc? (Cena surowca wzrosła)to niech mi też do ogrzewania dopłaca. Mi też wzrosły ceny ekogroszku 100%. Panie radny dba pan tylko o cześć ostrowian?

  • Dba o tych Ostrowian, których dotyczy podwyżka cen OZC co stanowi większość w tym mieście i na co my mieszkańcy powinniśmy mieć baczenie bo to my płacimy OZC i to są nasze pieniądze. No chyba nie myślisz ze radny Kornaszewski ma wpływ na cenę eko groszku?

 7. Dosyć tej drożyzny , kazdego dnia ceny wyższe na wszystko , żywność droga, na targowisku wszystko drożeje, energia droga , woda droga, śmieci drogie. chyba oszaleli 100% drozsze ogrzewanie . ciekawe czy ktoś te wydatki wb tej firmie kontroluje , ??Nie zapominajcie ze Ostrów to miasto emerytów. którzy każdą złotówke ogladają dwa razy za nim ja wydaja . Ja tez nie zaplace wyższego ogrzewania. Wogóle nie przyjme kartki jak przyniosa z nowym czynszem ,,,NIEODBIORE,,,

 8. Ciekaw jestem ile osób wie, że za wystawienie faktury OZC pobiera opłatę? Za fakturę na maila – 12 zł/miesiąc a za papierową 22 zł/m-ąc.
  To jest już PRZEGIĘCIE!

  • To niech kwotę do zapłaty sms-em wysyłają. Aż mi się nie chce w to wierzyć/ ogrzewam gazem, wiec nie widzę rachunków z OZC/

  • Podatek płacą, płacą czynsz, którego ty w domku nie płacisz, fundusz remontowy na dach i inne naprawy płacą, więc nie pisz bzdur.

 9. A my w prywatnych domach nic nie płacimy ani podatków,śmieci, wody ,opał mamy prawie darmo jeszcze nam napalą i prąd zapłacą, mówię wam super sprawa

  • Radny nie ma wpływu na koszty ogrzewania w prywatnych domach, ale usiłuje się dowiedzieć czy wzrost kosztów ogrzewania przez MIEJSKĄ spółkę mieszkań podłączonych do OZC, to wynik wyłącznie rosnących cen, czy może niegospodarności, rozrzutności, złego zarządzania.

 10. Pier…lisz jak potłuczony za 80 m mieszkania place do spółdzielni 900 zł czynszu z czego 230 to zaliczka na OZC jakieś 100 zimna wodą i śmieci a reszta koszty.To sobie policz rocznie do tej pory, 10800 +średnio dopłatą do ciepła toczna 1500 zł razem 12300 zł. Dom 200 metrów podatek około 1200zl +eko groszek do tej pory 1500 zł X 6 miesięcy 9000+podatek 1200 daje 10200 zł . Tak więc relatywnie wychodzi taniej a przynajmniej nic drożej.

  • Nie wyliczaj, bo jeszcze za prace przy domu musisz policzyć. Grabienie, zamiatanie, odśnieżanie, koszenie, a może to samo się zrobi tak jak w bloku. Nic nie wiesz o pracach przydomowych.

 11. Jedyną szansą na obniżki jest 4 już raz zagłosować na PiS. Zobaczycie jak wszystko potanieje i to w ciągu jednego dnia. No może nie wiem czy wszystko ale na pewno płace

 12. Koniec balowania idzie czas oszczędzania. Puki nie jest za późno łapcie się za portfele.Konczymy z braniem kredytów i rozrzucaniem się pieniędzmi publicznymi.

 13. Jak w bloku tak drogo to nic innego jak sprzedać mieszkanie , kupić działkę, wybudować dom i cieszyć malutkimi opłatami😆😆😆😆😆

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick