Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W Ostrowie Wielkopolskim od 1 lipca wejdą w życie nowe zasady gospodarowania odpadami. Oprócz tego, że od teraz wszyscy mieszkańcy będą musieli prowadzić segregację, pojawi się także tzw. „piąta frakcja”, a więc oddzielne gromadzenie bioodpadów. – Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Nakazują one, że wszyscy, którzy do tej pory dobrowolnie płacili wyższą stawkę opłaty za odpady niesegregowane, powinni niezwłocznie złożyć nową deklarację, w której uwzględnią realizację tego obowiązku – informuje Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ostrowskiego Urzędu Miejskiego.
CZYTAJ: Weź worek i biegnij do lasu! Czym jest #cleantheforestchallenge?
Do tej pory mieszkańcy musieli segregować odpady z zachowaniem podziału na: odpady niesegregowane (zmieszane), papier, szkło, i metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe. Teraz dojdą jeszcze bioodpady, które będzie trzeba wrzucać luzem do brązowego pojemnika. Zaliczają się do nich:
Należy wiedzieć, że do pojemnika na bioodpady nie wolno wrzucać:
Właściciele nieruchomości zobowiązani są wyposażyć ją w brązowy pojemnik o minimalnej pojemności 120 litrów spełniający normę EN-840. – Zalecamy typowe pojemniki do bioodpadów posiadające atest PZH o braku negatywnego oddziaływania na użytkowników, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i odporność – wyjaśnia Eliza Dembna.
CZYTAJ: Test and go wróci do Kępna. Przebadani zostaną pracownicy dużych zakładów
Mieszkańcy domów jednorodzinnych nie będą musieli prowadzić zbiórki bioodpadów o ile wyposażą się w kompostownik. – Wówczas nie ma konieczności wyposażenia nieruchomości w pojemnik do zbiórki bioodpadów, a mieszkańcom docelowo będzie przysługiwać zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami – dodaje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Mieszkańcy wkrótce mają otrzymać harmonogram wywozu bioodpadów, które będą odbierane przez cały rok.
Więcej informacji na temat nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów można uzyskać w urzędzie pod numerem telefonu: (62) 582 22 26 lub (62) 582 22 39.
czwartek, 28 maja, 2020
A może tak ustawodawca wytłumaczy gdzie mieszkaniec bloku ma gromadzić te wszystkie odpady : papier jeden pojemnik, szkło drugi, plastik trzeci, normalne odpady czwarty i jeszcze piąty na bio a w kuchni pod szafką zlewozmywakową miejsca na jedno góra dwa wiaderka.
Widać , że uchwalił to jakiś bogacz mieszkający w willi i pewnie jeszcze podrzucający śmieci do osiedlowych pojemników.
czwartek, 28 maja, 2020
Czy ktoś już sprecyzował czym jest kompostownik? Czy wiadro wkopane w ziemię albo skrzynka po ziemniakach do której wrzucę liście jest kompostownikiem?
czwartek, 28 maja, 2020
Czy w związku z dodatkową frakcją odpadów dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy zakupią dodatkowy pojemnik na bio odpady przewidziana jest zmiana wysokości opłaty za wywóz śmieci?
Czy wywóz biodegradowlanych odpadów będzie realizowany w ramach dotychczasowej opłaty?
czwartek, 28 maja, 2020
Artykuł jest tak napisany aby nie wystarczyć mieszkańców. Nie ma nic za darmo.MZO zakupiło pojemniki trzeba je teraz „sprzedać „Pozdrawiam.
czwartek, 28 maja, 2020
kolejna głupota do kwadratu …. wielka segregacja a wszędzie bród i smród
czwartek, 28 maja, 2020
osoba po 80 będzie z jedna skorupka po jajku szła do brązowego pojemnika brązowego z 4 pietra debilizm kretynizm
czwartek, 28 maja, 2020
Jakie to przepisy ogólnokrajowe o tym mówią?
piątek, 29 maja, 2020
Gdzie jako mieszkaniec bloku mogę wybudować kompostownik ?
piątek, 29 maja, 2020
Od 1 lipca będą nowe stawki za wywóz odpadów, radzę przygotować się na skokowy wzrost ceny od osoby (32?, 33?, 34 zl?)?
A ja mam konkretne pytanie pod adresem pani Dembnej: a może by tak MZO jak kilka lat temu zaproponowało mieszkańcom kupno pojemników z atestem? W domach jednorodzinnych mieszka wielu starszych ludzi. Już widzę jak oni surfują po internecie albo jadą do OBI szukać takiego pojemnika i to z atestem. Może choć w ten sposób im pomóc? Nie liczę na to, że np MZO mogłoby taki zakup sfinansować mieszkańcom czy też rozłożyć koszt na kilka rat. Ale pośredniczyć w kupnie mogłoby. Tyle, że trzeba pomyśleć, a najważniejsze- chcieć.
środa, 8 lipca, 2020
a co maja powiedzieć mieszkańcy domów szeregowych, nie mamy miejsca aby postawić kolejny 3 śmietnik !!!
poniedziałek, 27 lipca, 2020
Co z tego, że segreguję odpady bio i wyrzucam do brązowego pojemnika ale jaki jest sens skoro przyjechał samochód po odpady i wszystko wysypał do jednego swojego pojemnika. Pytam gdzie sens i logika.
poniedziałek, 26 października, 2020
Kupiłam w MZO pojemnik BIO z atestem stoi obok zielonego za otwartą furtką zielony jest wystawiamy i wysypywany brązowy nie.Nieprzyjemy Pan z działu wykonawstwa powiedzial do mnie segregacje wystawia Pani to i Bio moze Pani wystawiac.Oto znak obecnych czasów kulturą na poziomie prostaku,nie obrażając ostatniego.