Nowoczesna biblioteka, czytelnia i mediateka

0

Nowoczesna biblioteka, czytelnia i mediateka będą działały w kamienicy przy jarocińskim rynku pod numerem 17. Jeśli dzisiaj rada miejska dokona zmian w budżecie i przekaże bibliotece 500 tys. zł, to w ciągu kilkunastu dni nieruchomość stanie się własnością jarocińskiej instytucji kultury. 

W kwietniu rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania trzykondygnacyjnej kamienicy i podwórza, na które wchodzi się z ul. Średniej. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jest zlokalizowany w strefie konserwatorskiej, co oznacza, że modernizacja będzie prowadzona pod nadzorem wielkopolskiego konserwatora zabytków. Nieruchomość ma być urządzona według pomysłów czytelniczek i czytelników, bibliotekarek, mieszkańców starówki oraz młodych jarocińskich architektów i konstruktorów, których burmistrz zaprosi do realizacji projektu.

– Założeniem jest, aby wzorcowo zagospodarowany budynek wpisywał się w proces rewitalizacji starówki. Kamienica pełniąca dotychczas funkcje handlowe i mieszkaniowe całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. Użytkowe ma być też podwórze, na którym będzie można prowadzić działalność kulturalną. Bardzo istotny będzie projekt elewacji i witryn, tak, aby ustanowić standardy projektowania przestrzeni dla obszaru staromiejskiego – informuje Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

Projekt modernizacji i wyposażenia ma być gotowy do końca tego roku, a realizowany ma być w 2018 roku. Biblioteka będzie starała się pozyskać na ten cel zewnętrzne źródła finansowania. – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy – Czytelnia pod ratuszem – prosi o kontakt osoby, które znają historię kamienicy Rynek 17 – zamieszkiwały tam, pracowały, odwiedzały znajomych. Niech to miejsce również opowie swoją historię – zachęca zastępca burmistrza. W związku z planową przeprowadzką czytelni i biblioteki z parteru ratusza, zwolnione przestrzenie także zmienią swoje funkcje. Na jakie? Decyzji jeszcze nie ma, ale wszelkie podpowiedzi będą mile widziane.

źródło: jarocin.pl

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick