Nowe ulice w Kowalewie

3
Zygmunta Berlinga zmieni się w Prof. Franciszka Pierunka-Łaniewskiego. Natomiast ulica 24 stycznia będzie teraz nosić nazwę Romana Dmowskiego. Zmiany te zajdą w Kowalewie.

Wojewoda Wielkopolski w tym temacie, powołuje się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Dotychczasowe nazwy są niezgodne z ustawą dekomunizacyjną, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki głosi notka IPN.

Zygmunt Berling od 1939 roku był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, w późniejszym czasie współpracownikiem NKWD, działaczem prokomunistycznym oraz wysokim urzędnikiem państwowym w czasach PRL. Mianowany przez Józefa Stalina dowódcą polskich jednostek Armii Czerwonej.

Zastępujący go na tablicy Prof. Franciszek Pierunek-Łaniewski był żołnierzem AK, a także uczestnikiem walk nad Bzurą. Data 24 stycznia to z kolei data upamiętniająca moment wkroczenia Armii Czerwonej do Kowalewa i jest ona symbolem komunizmu.

Roman Dmowski to polski polityk, poseł na Sejm i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Mieszkańcy, których dotyczy zmiana nazw ulic nie muszą się martwić wymianą dokumentów. Mogą ich używać do momentu, aż stracą ważność.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. 3
  2

  Do notatki i Dmowskim warto dodać, że był antysemitą i twórcą nagonki na Narutowicza, która doprowadziła do jego morderstwa.

 2. 2
  2

  24 stycznia symbolem komunizmu? Jak skończonym debilem trzeba być by na to wpaść? Jak widać wystarczy być wojewodą z PiS. Dla wszystkich w Pleszewie i okolicy to prostu data wyzwolenia spod okupacji niemieckiej, ale jak widać niedorozwoje umysłowe z PiS wiedzą lepiej. Dno żenady zostało osiągnięte

 3. ul. Prof. Franciszka Pierunka – Łaniewskiego – niesamowicie długie tablice będą potrzebne do oznaczenia ulicy. Nie wspomnę o pisaniu adresu w dokumentach.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick