Nowe Skalmierzyce. Prace przy remoncie dworca rozpoczęte

2
W czerwcu informowaliśmy o planach dotyczących dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach. Wtedy też przymierzano się do rozpoczęcia prac modernizacyjnych. Teraz to stało się faktem. Rozpoczęto pierwszy etap projektu, który potrwa do listopada tego roku, a jego głównym elementem będzie dach zabytkowego dworca.

W 2015 roku Nowe Skalmierzyce przejęły od PKP dworzec kolejowy z 1906 roku. Wtedy też rozpoczęto starania o przywrócenie budynkowi dawnego blasku.

Pierwszą rzeczą, którą wykonano jeszcze w 2016 roku, było zabezpieczenie przeciekającego dachu. Kosztowało to 150 tysięcy złotych. Przygotowano wówczas także wszystkie ekspertyzy i dokumentację dotyczącą projektu modernizacji. W 2017 roku, dworzec został wpisany do krajowego rejestru zabytków.

CZYTAJ: Perełka w końcu nabierze dawnego blasku?

Rozpoczęto właśnie pierwszy etap modernizacji, który polega na remoncie całego dachu. Mowa o naprawie stropu poddasza, wymianie pokrycia dachowego, renowacji wieży, przemurowaniu kominów i zamontowaniu zabezpieczeń przed piorunami.

Wykonawcę wyłoniono w drodze przetargu, a umowa została już podpisana. Prace rozpoczną się jeszcze w sierpniu i potrwają do końca listopada. – To pierwszy, ale jakże ważny krok na drodze do ratowania tego zabytku, który jest przecież naszym znakiem rozpoznawczym! Będę też trzymać kciuki za mojego następcę, żeby z sukcesem dokończył też ważny projekt. Należy przywrócić dawny blask temu historycznemu obiektowi – powiedziała Bożena Budzik, burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Koszty pierwszego etapu renowacji dworca wynoszą blisko 1,3 mln złotych. Milion złotych to dotacja przyznana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick