Nowe autobusy JLA. Nie na prąd, ale też ekologiczne [ZDJĘCIA]

0
Cztery nowoczesne autobusy zasiliły flotę Jarocińskich Linii Autobusowych. Nowe pojazdy zastąpiły te już wysłużone. Kosztowały ok. 3 mln zł, ale jak zapewniają przedstawiciele spółki, korzyść będzie podwójna, bo odczują ją zarówno mieszkańcy, jak i przyroda.

W momencie ogłaszania przetargu władze spółki miały na uwadze, by autobusy wyróżniały się nie tylko najnowszymi rozwiązaniami, ale również aby odpowiadały na potrzeby mieszkańców. – Kupiliśmy cztery niskopodłogowe, wygodne autobusy przystosowane także do przewozu osób niepełnosprawnych. Przejścia wewnątrz pojazdów są szerokie, co umożliwi wszystkim korzystającym wygodne i bezpieczne dotarcie do wyznaczonego wewnątrz miejsca – mówi Przemysław Musielak, prezes Jarocińskich Linii Autobusowych. O komforcie, ale rozumianym w innych kategoriach, wypowiedział się także burmistrz Adam Pawlicki. – Część mieszkańców skarżyła się, że w autobusach JLA nie jest wystarczająco ciepło. Teraz ma się to zmienić – zapewnił.

Pojazdy kosztowały ponad 3,5 mln zł netto , a pieniądze pochodziły z obligacji pozyskanych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja będzie spłacana przez 10 lat, a pierwsza rata jest do zapłacenia na początku 2019 roku. W tej chwili jarociński przewoźnik dysponuje 27 autobusami. Tabor ma być sukcesywnie wymieniany, a nowe autobusy będą kursowały w przyszłości nie tylko po gminie Jarocin, ale także po gminach Kotlin i Nowe Miasto nad Wartą, które zawarły porozumienie dotyczące przewozu osób.

Choć nowe autobusy są zasilane tradycyjnym rodzajem paliwa, gmina myśli o kupnie elektrycznych, które byłyby jeszcze bardziej ekologiczne. Cztery właśnie kupione spełniają najwyższe normy, jednak władze Jarocina chcą iść w stronę tzw. “zielonej energii”. Na razie trwają kalkulacje kosztów i szukanie możliwych źródeł dofinansowania, bo tego typu inwestycje ciągle są bardzo drogie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick