Noc Muzeów 2022. Sprawdź, co będzie się działo w regionie! [LISTA WYDARZEŃ]

2
Noc Muzeów tuż, tuż. Najwięcej atrakcji przygotowano a sobotę, ale w Ostrzeszowie wydarzenia zostaną zorganizowane już w piątek. Na wlkp24.info przygotowaliśmy przegląd wydarzeń z wszystkich powiatów naszego regionu. Sprawdź, gdzie warto się wybrać!

Sobota będzie stała pod znakiem zwiedzania. Noc Muzeów już 14 maja. Z tej okazji instytucje zajmujące się kulturą i historią w regionie przygotowały wiele atrakcji dla osób, które tego dnia będą zainteresowane dobrą zabawą i chęcią poznania nie tylko ludzi, też m.in. przeszłości miejsca, w którym mieszkają.

W związku z nadchodzącą Nocą Muzeów przygotowaliśmy przegląd wydarzeń, które zostaną zorganizowane z tej okazji w poszczególnych powiatach naszego regionu.

Noc Muzeów 2022 – Ostrów Wielkopolski

Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przygotuje stoliki z dedykacją w Cafe Muzeum, gdzie autorzy będą podpisywać książki. Wśród nich znajdą się: Aleksandra Kiełb-Szawuła, Elżbieta Mikołajczyk, Witold Banach, Wojciech Gawłowski, Jacek Malkowski, dr Józef Pietrzak i prof. dr hab. Jerzy Pietrzak.

Będzie się też można przenieść w lata 30. XX wieku i wybrać na spacer ulicami dawnego Ostrowa. Oprócz tego zostanie zorganizowana nocna księgarnia. W jej ramach będzie można kupić wydawnictwa i pamiątki w promocyjnych cenach.

Noc Muzeów – Ostrów Wielkopolski 2022 / materiały organizatora

Noc Muzeów 2022 – Dobrzyca

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy także włączy się w Noc Muzeów. Tym razem przygotowano m.in. oprowadzanie kuratorskie po najnowszej wystawie czasowej „Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką. O kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacach”.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: „Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką”, czyli muzeum w Dobrzycy zaprasza do ziemiańskiego stołu

Organizatorzy zapraszają także na premierę filmu „Nieznani, ale niezapomniani… Wśród dawnych właścicieli Dobrzycy”. Oprócz tego zostanie przygotowana również wystawa planszowa „Podróże Adama Turny” w Panteonie.

Noc Muzeów – Dobrzyca 2022 / materiały organizatora

Noc Muzeów 2022 – Jarocin

W jarocińskim Muzeum Regionalnym też sporo będzie się działo. A zwłaszcza przed nową siedzibą w Pałacu Radolińskich. Tam odbędzie się „Jarocińska noc muzeum z klasykami”, a więc prezentacja zabytkowych pojazdów przed pałacem, która potrwa od 18.00 do 22.00.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Noc Muzeów z Klasykami. Legendy motoryzacji zaparkują przed pałacem

Będzie można też wziąć udział w spacerze po jarocińskim parku, który zostanie zorganizowany pod hasłem „Śladami Radolińskich”.

Także Spichlerz Polskiego Rocka i Planetarium w Potarzycy włączyły się w Noc Muzeów. W pierwszej z tych instytucji będzie można wziąć udział m.in. w eko warsztatach i maratonie filmowym poświęconym historii festiwalu w Jarocinie. W potarzyckim planetarium przewidziano seanse pod kopułą i obserwacje teleskopowe nieba.

Na terenie powiatu jarocińskiego wiele atrakcji zaplanowano też w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Z harmonogramem wydarzeń w tamtym miejscu można zapoznać się pod linkiem.

Noc Muzeów – Jarocin 2022 / materiały organizatora

Noc Muzeów 2022 – Ostrzeszów

W Ostrzeszowie noc w muzeum odbędzie się w piątek, a nie w sobotę. Tego dnia będzie można zobaczyć wystawę akwarel z pleneru malarskiego w Drohobyczu. Na zamkowym dziedzińcu organizatorzy przygotowują kulinarną niespodziankę i projekcję archiwalnych filmów kabaretu HAK z komentarzem na żywo. Dodatkowo będzie można wziąć udział w nocnym zwiedzaniu baszty.

Noc Muzeów – Ostrzeszów 2022 / materiały organizatora

Noc Muzeów 2022 – Pleszew

Złudzenia optyczne, zagadki, fizyka czy matematyka to z kolei atrakcje zaplanowane przez Muzeum Regionalne w Pleszewie. Nie zabraknie też czegoś dla fanów muzyki za sprawą koncertu „Jak trwoga do go Fogga”.

Noc Muzeów – Pleszew 2022 / materiały organizatora

Noc Muzeów 2022 – Kalisz

W Kaliszu także planują wiele muzealnych atrakcji. Pasjonaci poszukiwania najstarszych śladów historii będą mogli wziąć udział w programie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu i przenieść się do średniowiecza.

Kulturalny, a nie historyczny repertuar przygotowano w Centrum Rysunku i Grafiki, gdzie będzie można wziąć udział w wernisażu wystawy „Na Kulisowym Szlembarku” i nie tylko. W Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie natomiast chętni zobaczą wystawę zatytułowaną „Dąbrowska w podróży”. Grupy będą oprowadzane o pełnych godzinach.

Noc Muzeów – Kalisz 2022 / materiały organizatora

Noc Muzeów 2022 – Krotoszyn

W Krotoszynie na zwiedzających czeka ekspozycja stała, a w muzealnych podziemiach będzie można obejrzeć filmy i prezentacje multimedialne. Nie zabraknie też konkursu dla zwiedzających. Organizatorzy informują, że każdy, kto będzie chciał wziąć w nim udział, musi przynieść ze sobą długopis.

Noc Muzeów – Krotoszyn 2022 / materiały organizatora
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Plakaty nie porywają. Sztampowe i bez pomysłu. Wyglądają jak zrobione przez informatyków. Jak na instytucje kultury, które dysponują budżetem, mogli zlecić to uznanym artystom grafikom.

  2. Dobrzyca jeszcze z pomysłem. Ale Kalisz i Ostrów jak w wordzie robione. Sama idea nocy muzeów raczej dla muzeów narodowych, żeby zobaczyć to czego na co dzień nie widać… .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick