DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką", czyli muzeum w Dobrzycy zaprasza do ziemiańskiego stołu

Po udostępnieniu obrazów pędzla rodziny Kossaków oraz różnego rodzaju broni używanej przed laty w czasach ziemiaństwa, przyszedł czas na zmianę wystawy czasowej w dobrzyckim muzeum. W najbliższą niedzielę odbędzie się wernisaż, podczas którego pracownicy tej placówki zaproszą odwiedzających do ziemiańskiego stołu. To kontynuacja przybliżania tajemnic z życia tej warstwy społecznej, której losy poniekąd kształtowały życie społeczne, kulturowe i gospodarcze Polski w minionych wiekach.

Osoby zaangażowane w przygotowanie nowej wystawy skupili się przede wszystkim na przedstawieniu tradycji związanych ze spożywaniem posiłków w dworach i pałacach. Jak wynika z zachowanych wspomnień, wspólne zasiadanie do stołu oraz tradycje z tym związane było wynoszone do rangi jednych z najważniejszych czynności codziennego dnia. – Zwiedzając ekspozycję dowiecie się, jak dawniej nakrywano do stołu, z czego składała się zastawa przygotowywana na uroczyste kolacje, co najchętniej jadano w polskim dworze i jak ważną rolę pełniła etykieta – mówią przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Kurator wystawy dr Stanisław Borowiak zaznacza, że będzie można na niej zobaczyć różne oblicza ziemiańskiego stołu zależne od zamożności poszczególnych ziemian, ale także dokonujących się stopniowo zmian w gustach i obyczajowości tej warstwy społecznej. – Wśród eksponatów obok porcelany i fajansów z wytwórni krajowych (Korzec, Baranówka, Ćmielów) i zagranicznych (Miśnia, Sevres, Wiedeń, Berlin), sreber i platerów oraz naczyń szklanych i kryształowych eksponowane będą również fragmenty dawnych jadłospisów, przepisów, notatek dotyczących zapasów i spiżarni oraz książek kucharskich i poradników gospodarczych – wylicza.

Wystawa w dobrzyckim muzeum będzie dostępna od niedzieli, 24 kwietnia od 15.00. Gościem wernisażu będzie poznański harfista Michał Zator, którego mini koncertu będzie można posłuchać podczas otwarcia wystawy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz