Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Wracamy do tematu, który poruszyliśmy w styczniu i grudniu 2021 roku. Mowa o remoncie gabinetu prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego. Wydanie na ten cel 200 tysięcy złotych z budżetu samorządu zbulwersowało część opozycji w Radzie Miasta i zainteresowano tą sprawą Najwyższą Izbę Kontroli.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Wówczas o „daczy bonza” mówił radny Dariusz Grodziński, który regularnie krytykuje działania prezydenta Kinastowskiego. Samorządowiec z ramienia Koalicji Obywatelskiej nie mógł pojąć, dlaczego aż tyle wydano na remont gabinetu włodarza miasta. Nie spodobało mu się, że – jak to ujął – Kinastowski (przyp. red.) „zmienił gabinet prezydenta Kalisza w salon luksusowej daczy jakiegoś bonza”.
Wytknął mu również, że tak wysoki wydatek na remont gabinetu w kontekście ówczesnej sytuacji gospodarczej (chodziło o trwającą pandemię konronawirusa – przyp. red.) „jest przykładem niepokojącej anomalii”. Jego zdaniem dotychczasowe umeblowanie spełniało swoją rolę. „Gabinet prezydenta miał przepiękne, solidne i wartościowe meble. Wchodząc tam czuło się majestat i dostojeństwo tego urzędu, połączone z atmosferą pracy i debaty. Komu i dlaczego to przeszkadzało? Po co wydawać niemałe pieniądze na coś, co nie jest potrzebą? A skala podwyżek i cięć w całym mieście jest bezlitosna” – zauważył wówczas.
Sprawę zgłoszono do Najwyższej Izby Kontroli, która przyjrzała się gabinetowi i sali recepcyjnej oraz dokumentom dotyczącym przeprowadzonego remontu, a także sporządziła na ten temat dwudziestostronicowy raport. Stwierdzono w nim m.in., że:
W tej sprawie złożono wyjaśnienia, które zostały zawarte w raporcie. Wynika z nich m.in., że jedno zamówienie dotyczyło dostawy i montażu wyposażenia do gabinetu Prezydenta (artykułów gotowych, wyprodukowanych seryjnie, ogólnodostępnych w handlu), a kolejne dotyczyło wykonania, dostawy i montażu mebli gabinetowych (mebli wykonanych na zamówienie, na konkretny wymiar, wynikający z wymiarów pomieszczenia i jego aranżacji, wymagających posiadania umiejętności w zakresie m.in. zamontowania przewodów elektrycznych do podłączenia oświetlenia witryn, spawania czy tapetowania w meblu).
„Wskazane przez kontrolowanych różnice w zakresie tego samego rodzaju
przedmiotu zamówienia, jakim jest zakup mebli nie mogą stanowić wystarczającej przesłanki dopuszczenia odrębnego szacowania poszczególnych części zamówienia” – czytamy dalej w raporcie NIK-u.
W ocenie cząstkowej badanej sprawy zawarto następujący wniosek: „Wielkość poniesionych wydatków na zadania stanowiące przedmiot kontroli nie
przekroczyła aktualnego, w dacie dokonania wydatku, planu wydatków w danej
podziałce budżetowej, a umowy na realizację przedmiotu zamówienia zostały
podpisane z wykonawcami wybranymi w prowadzonych postępowaniach.
NIK negatywnie ocenia udzielenie dwóch zamówień dotyczących dostawy
wyposażenia do gabinetu Prezydenta z pominięciem ustawy pzp w wyniku
nieuprawnionego podziału zamówienia. W pozostałym zakresie, w toku
prowadzonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego nie stwierdzono
nieprawidłowości”.
W dalszej części raportu znajdujemy informację, że „zakupione elementy wyposażenia Sali Recepcyjnej i gabinetu Prezydenta zostały prawidłowo zaewidencjonowane”, a „przedmioty znajdujące się w tych pomieszczeniach przed remontem zostały częściowo zagospodarowane”. „W pozostałym zakresie meble były zmagazynowane. Stan techniczny mebli pochodzących z Sali Recepcyjnej, w ocenie NIK, uzasadniał uznanie, że były one istotnie wyeksploatowane, zaś meble pochodzące z gabinetu Prezydenta (w szczególności fotele, stół dębowy) nosiły widoczne cechy długotrwałego 19 użytkowania. W trakcie prowadzonej kontroli przedstawiono wiarygodne plany zagospodarowania mebli w nieodległej perspektywie czasowej”.
W uwagach i wnioskach zwrócono uwagę natomiast na dwie rzeczy dotyczące:
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Brak słów
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Lila
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Brawo, Panie Prezydencie!!
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Teraz należy wyliczyć koszt kontroli NIK i obciążyć donosiciela posłankę Karolinę .(Szkoda, że nie ma takiego prawa )
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Niech nik się weźmie za mozk, chyba już 4 rok się remontuje
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Niech nik się weźmie za mozk, chyba już 4 rok się remontuje
czwartek, 7 kwietnia, 2022
Dlaczego mamy taką głupią oPOzycję. ???? Szkoda słów. Pozdrawiam Panie Prezydemcie.
piątek, 8 kwietnia, 2022
Bardzo się cieszę ,że Prezydent Krystian Kinastowski jest nadal naszym ulubionym Prezydentem.Właściwy człowiek na. właściwym miejscu Pozdrawiam serdecznie
piątek, 8 kwietnia, 2022
A kto kontroluje NIK też NIKt bo w kraju mamy Posłanców I Sługusów p.Jarosława K.
Ale wszyscy mówimy o grzechach tylko innych jakby Każdy sam był świety.
piątek, 8 kwietnia, 2022
Brawo , młodzi ludzie nie mają gdzie mieszkać, ale pan prezydent musi mieć luksusowy gabinet .Nie ma miejsc dla dzieci w żłobkach i przedszkolach, ale co to kogo obchodzi . Pieniądze na fanaberie Pana prezydenta zawsze się znajdą . Zgodne czy niezgodne z prawem ale wręcz oburzające.
piątek, 8 kwietnia, 2022
Teraz sprawdzić remonty ulic niekończące się
niedziela, 10 kwietnia, 2022
Oto jaki mamy Kalisz, a raczej jakich mieszkańców. Zrobisz coś, np. remont ulicy, wykonawca zawali… źle bo za długo. Nie zrobisz nic też źle…