Niesłuszna kara dla ostrzeszowskiej przychodni za nadużywanie teleporad? „Błąd został naprawiony i wyjaśniony”

3
Przedstawiciele jednej z ostrzeszowskich przychodni zostali zaskoczeni decyzją NFZ-u o planowanym wygaśnięciu umowy z funduszem. Miała to być kara za nadużywanie teleporad w czasie pandemii. Okazało się - jak wyjaśniają przedstawiciele przychodni - że to błąd systemu raportowania. Sprawa miała zostać wyjaśniona. Władze placówki wydały oświadczenie, w którym uspokajają pacjentów.

W pandemii koronawirusa przychodnie lekarskie mogły korzystać z teleporad i udzielać pomocy pacjentom przez telefon. W ten sposób zmniejszano liczbę kontaktów z chorymi, a co za tym idzie także minimalizowano ryzyko zakażenia w budynkach POZ-ów. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, niektóre punkty nadużywały tego typu formy porad dla pacjentów. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w stosunku do tych placówek zostaną wyciągnięte konsekwencje.

NFZ opublikował listę 15 przychodni w Wielkopolsce (70 w skali kraju), którym wraz z końcem czerwca wygasa umowa z NFZ-em. Znalazła się na niej m.in. przychodnia w Ostrzeszowie, ale… przez pomyłkę. Mowa o Niepublicznym Zakładzie Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej „Eskulap”. Władze placówki wystosowały oświadczenie w tej sprawie, w którym czytamy: „przychodnia Eskulap w Ostrzeszowie chciałaby zapewnić swoich pacjentów, że będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie po 1 lipca 2021. Przychodnia znalazła się na liście przez błąd systemu komputerowego, który błędnie raportował do NFZ wszystkie porady udzielone podczas wizyt pacjentów w przychodni jako teleporady. Błąd został naprawiony i wyjaśniony”.

Jak ustalił portal wlkp24.info, w czasie pandemii rzeczywiście lekarze pracujący w tej przychodni udzielali teleporad – podobnie jak w wielu innych – ale jednocześnie przyjmowali pacjentów w tradycyjny sposób. Kontrola przeprowadzona przez NFZ – jak informują przedstawiciele tej placówki – nie wykazała uchybień w tym zakresie.

Treść oświadczenia wystosowanego przez ostrzeszowski „Eskulap”

Drodzy Państwo,

w związku z artykułem opublikowanym przez portal rynekzdrowia.pl oraz komunikatem NFZ na temat nieprzedłużenia współpracy z piętnastoma poradniami POZ w Wielkopolsce, przychodnia Eskulap w Ostrzeszowie chciałaby zapewnić swoich pacjentów, że będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie po 1 lipca 2021. Przychodnia znalazła się na liście przez błąd systemu komputerowego, który błędnie raportował do NFZ wszystkie porady udzielone podczas wizyt pacjentów w przychodni jako teleporady. Błąd został naprawiony i wyjaśniony.

Bardzo prosimy swoich pacjentów o zachowanie spokoju i przepraszamy za zamieszanie i niepokój związany z wyżej wymienionymi doniesieniami.

Z poważaniem,
NZPiSOZ Eskulap

Co z innymi przychodniami?

Na razie nie wiadomo, czy z podobnym błędem systemu spotkali się przedstawiciele innych POZ-ów w Wielkopolsce bądź kraju. Na stronie NFZ-u nadal można znaleźć listę przychodni, na której znajduje się ostrzeszowski „Eskulap”. Prawdopodobnie sprawa zostanie oficjalnie wyjaśniona w najbliższych dniach. Być może wtedy dojdzie do korekty wykazu.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia uspokajają jednak, że w przypadku wygaśnięcia umowy z NFZ-em, pacjenci tych przychodni nie zostaną bez opieki. „Pacjenci tych placówek znajdą niezbędną pomoc medyczną m.in. w innych poradniach POZ w najbliższej okolicy i placówkach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej” – czytamy na stronie Funduszu.

Wykaz placówek w najbliższej okolicy względem tych wskazanych przez NFZ jako przychodnie, którym wygaśnie umowa z Funduszem, można znaleźć pod tym linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick