DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Niepodległościowy mural z wizerunkami dowódcy powstania, byłego prezesa PZPN i żołnierzy

Zajmuje całą ścianę piętrowego budynku i nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Patriotyczny mural z wizerunkiem żołnierzy od wtorku znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Kaliskiej i Franciszka Sójki w Odolanowie.

Mural przedstawia cztery sylwetki: gen. Kazimierza Glabisza, gen. Stanisława Taczaka oraz dwóch powstańców bez tytułów wojskowych, ale wzięli udział w walkach i organizowaniu ruchu oporu.

Autorem projektu muralu jest Dominika Ignasiak, a malowidło wykonała firma z Wrocławia.

* * *

Gen. Kazimierz Glabisz urodził się 10 lutego 1893 roku w Odolanowie. W 1918 roku walczył w powstaniu wielkopolskim, a w okresie międzywojennym był m.in. prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz przewodniczącym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku był oficerem do zleceń Naczelnego Wodza, a następnie dowódcą improwizowanej Grupy „Kielce”. W 1940 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w maju 1941 roku został mianowany szefem Oddziału I Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Tam został pochowany. 31 maja 2008 roku sprowadzono do Odolanowa urnę z jego prochami, która została złożona przy kościele św. Marcina.

Gen. Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 w Mieszkowie pod Jarocinem. Był m.in. kapitanem piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego, pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej oraz generałem brygady Wojska Polskiego. Zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku. Po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.

Powiązane

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • T
    Tom

    środa, 7 listopada, 2018

    Piękna sprawa i jestem dumny, że w Odolanowie są odważni ludzie, którzy nie boją się wyrażać to co stanowi Polskę. Pamiętać o Wielkich Polakach znaczy KOCHAĆ POLSKĘ. Kiedy zabrania się marszy niepodległościowych warto podejmować takie inicjatywy jak w Odolanowie.

    Odpowiedz
  • E
    esteta

    czwartek, 8 listopada, 2018

    Idea może piękna, ale pod względem artystycznym nie za bardzo. No cóż, de gustibus non est disputandum.

    Odpowiedz
  • O
    otek

    wtorek, 13 listopada, 2018

    Pierwsze skojarzenie: na pierwszym planie gen. Karol Świerczewski i Wanda Wasilewska.

    Odpowiedz
  • E
    Ewa

    czwartek, 27 grudnia, 2018

    Franciszek Sójka – brat mojej babci – nasz rodzinny bohater… Mural przy Jego ulicy – inicjatywa piękna, ale artystycznie słabo, szczególnie źle wyglądają te wszystkie szyldy pozostawione na ścianie. Lepiej by było je usunąć, obniżyć lub zaprojektować mural tak by nie obejmował dolnej części. Inicjatywa piękna – ale dlaczego tak niedopracowana pod względem estetycznym ???

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz